OBRAZEM: Jásající dav i zklamaný Babiš. Takhle vypadala atmosféra ve volebních štábech

Jásající dav u koalice Spolu i viditelně zklamaný premiér Andrej Babiš (ANO). Taková byla atmosféra ve volebních štábech politických uskupení, které obsadily ve sněmovních volbách přední příčky. Pokleslá nálada panovala také u ČSSD a KSČM. Ani jedna ze stran se totiž do dolní komory nedostala. Komunisté navíc zažili historický debakl – mandáty nezískali poprvé od vzniku strany v roce 1921. Momenty z letošních voleb si prohlédněte ve fotogalerii.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Už je to tady. Už je to tady,“ skandovali příznivci koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v jejím volebním štábu v pražském hotelu Grand Majestic. Odkazovali tak na slova celostátního lídra opozičního uskupení Petra Fialy, kterého současně označovali za premiéra. „Změna je tady. My jsme ji slíbili a my ji uděláme,“ hřímal před jásajícím davem.

O poznání vlažnější panovala atmosféra u letošní dvojky voleb na pražském Chodově. Původně favorizované hnutí ANO se totiž na poslední chvíli posunulo za koalici Spolu. Získalo nakonec 27,13 procenta hlasů.

Předseda partaje a premiér Andrej Babiš přesto označil výsledek, tedy 27,13 procenta hlasů za zázrak. „Myslím, že náš výsledek je skvělý, nečekali jsme ho,“ pronesl krátce potom, co s kamennou tváří předstoupil před novináře na pódium s heslem kampaně „až do roztrhání těla“.

Rozpačité reakce šlo pozorovat i mezi příznivci koalice Pirátů s hnutím STAN. Získali nakonec kolem 15 procent hlasů, předvolební průzkumy jim přitom přisuzovaly vyšší výsledek. Koaliční kandidátkou navíc zřejmě zamíchají preferenční hlasy, díky kterým se do popředí probojovali někteří zástupci starostů.

Kandidáti hnutí SPD, které ve volbách s 9,56 procenta obsadilo čtvrtou příčku, letos sledovali sčítání výsledků v pražském hotelu Duo. „SPD obhájila počet mandátů, který jsme měli, udrželi jsme pozice," prohlásil posléze předseda hnutí Tomio Okamura. Před novináře spolu s ním předstoupil místopředseda SPD Radim Fiala.

Debakl naopak v letošních sněmovních volbách zaznamenala vládní ČSSD. Do horní komory se těsně nedostala, získala 4,65 procenta hlasů. Vicepremiér a šéf strany Jan Hamáček kvůli tomu krátce po 18. hodině oznámil svoji rezignaci. Složit účty a skončit chce na jednání předsednictva strany, které svolalo vedení na 25. října.

Své funkce se vzdal také šéf komunistů Vojtěch Filip a spolu s ním celé vedení strany. Ta zaznamenala historický debakl. KSČM se totiž poprvé od svého založení v roce 1921 nedostala do Poslanecké sněmovny.

Celkové výsledky voleb do Poslanecké sněmovny si můžete prohlédnout ZDE.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme