Předvolební speciál: Národ hledal spasitele, našel hnutí ANO. Babiš zřejmě vyhraje, soudí komentátoři

Jsou lidé spokojeni se současnou situací v politice? Zdá se jim, že dosluhující vláda za čtyři roky zlepšila podmínky, ve kterých žijeme? A co bude pro voliče stěžejní, až se v říjnu vydají k volebním urnám? Jan Bumba se ptá komentátorů a analytiků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle průzkumů je většina Čechů nespokojená s politickými poměry v zemi. A komentátoři a odborníci tvrdí, že se není čemu divit. „Politici před každými volbami slibují, že tu po čtyřech letech jejich vládnutí bude ráj na zemi. My všichni poté zjistíme, že až dvě třetiny slibů byly jen planá slova. Nemyslím si, že je letos situace nějak výjimečná, vždycky přijde zklamání,“ shrnuje Kateřina Perknerová z Deníku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle čeho se budou voliči rozhodovat v říjnových volbách? Poslechněte si speciál Radiožurnálu

I přesto se podle komentátorů na celkové nespokojenosti podílí i současná situace: ceny mnohého zboží rostou, inflace se zvyšuje a bydlení především ve větších městech je stále nedostupnější. „Lidé nevěří ve zlepšení. Letos se to naakumulovalo, je toho hodně. Právě v tom je velká změna,“ upozorňuje Julie Hrstková z Hospodářských novin.

Češi hledají zachránce

To, co zažíváme nyní, tak podle komentátora Petra Nováčka můžeme označit za trend. „Když se napůl rozpadly tradiční kamenné strany, začala společnost hledat zachránce. „Tehdy se zjevil spasitel – Věci veřejné,“ připomíná.

„Tento spasitel selhal, ale protože tradiční strany stále nefungovaly správně, hledal národ nového spasitele. A našel hnutí ANO. Tenhle spasitel je na výši, má profesionálně vedenou kampaň a mocného majitele,“ vypočítává Nováček.

„Česku chybí persony a jasné cíle. Většinou je to všechno pokleslý marketing.“

Petr Nováček

Právě Andrej Babiš přitom podle komentátorů českou společnost výrazně rozděluje. „Jsme svědky toho, že si s největší pravděpodobností jde pro výhru. Díky jeho profesionální kampani obě koalice nestíhají – kvalitou zkratek, symbolů a emocí, které kampaň hnutí ANO vyvolává,“ upozorňuje Lukáš Novotný.

Celý předvolební speciál si můžete poslechnout ze záznamu.

Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme