Primátorkou Českých Budějovic bude Škodová Parmová z ODS. Město povede poprvé v historii žena

České Budějovice budou mít poprvé v historii primátorku. Do čela města se postaví Dagmar Škodová Parmová z ODS. Politici se v pondělí dohodli na nové koalici ve městě. Kromě občanských demokratů v ní budou také zástupci uskupení Společně pro Budějovice - Lidovci a TOP 09, Pirátů a hnutí JIHOČEŠI 2012. Spojení bude mít v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu dvaceti tří hlasů.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátorkou bude poprvé v historii Českých Budějovic žena, stane se jí Dagmar Škodová Parmová (ODS)

Primátorkou bude poprvé v historii Českých Budějovic žena, stane se jí Dagmar Škodová Parmová (ODS) | Foto: Matěj Vodička | Zdroj: Český rozhlas

„Hledali jsme partnery tak, abychom mohli sestavit koalici bez hnutí ANO. Máme 23 mandátů, ale jednáme ještě o 24. hlasu, což zatím ještě není součástí podpisu dnešní (pondělní - pozn. red) dohody,“ uvedla Škodová Parmová.

Dodala, že koalice oslovila Světlanu Procházkovou z hnutí Občané pro Budějovice, která před čtyřmi lety kandidovala za sdružení ODS a nezávislých kandidátů.

ODS bude mít v novém vedení města převahu. Z 11 míst v radě jich obsadí sedm. Tři radní budou mít dohromady Společně pro Budějovice a Piráti. Jedno místo v radě připadne Jihočechům 2012.

ODS, Společně pro Budějovice, Pirátů a Jihočechů 2012 v pondělí podepsali memorandum o vytvoření koalice | Foto: Matěj Vodička | Zdroj: Český rozhlas

„Budeme diskutovat s opozicí naše záměry a také jsme otevřeni tomu, že opozice bude zastávat určité pozice ve výborech a komisích. Předpokládáme také jeden uvolněný mandát předsedy výboru,“ řekla pro Radiožurnál Škodová Parmová.

Snížené náklady

Nové vedení města předpokládá, že kromě primátorky budou tři uvolnění a dva neuvolnění náměstci. Momentálně mělo město pět uvolněných náměstků, ale velkou část volebního období jich bylo šest.

„Výrazně tím snížíme náklady, protože ušetříme měsíčně zhruba 160 000 korun,“ uvedl předseda jihočeské ODS a hejtman Martin Kuba. Přesné rozdělení resortů a personální obsazení koalice teprve zveřejní.

ODS získala v komunálních volbách v Českých Budějovicích 16 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO se 13 mandáty. Třetí Občané pro Budějovice budou mít šest zastupitelů. Čtvrtá SPD má čtyři mandáty, tři zastupitele budou mít na pátém místě Piráti.

Svoboda o jednání v Praze: Piráti se domnívají, že jsou vítězi voleb, koalice s ANO je pro nás obtížná

Číst článek

Šestá je KDU-ČSL a TOP 09 se třemi mandáty. Jihočeši 2012 měli jednoho zástupce Martina Maršíka, který se do samosprávy dostal jako kandidát hnutí Občané pro Budějovice.

ODS se vrací do vedení Českých Budějovic po 12 letech strávených v opozici. Naposledy byla součástí koalice ve volebním období 2006 až 2010. Občanští demokraté obsadí primátorskou funkci potřetí.

Před Škodovou Parmovou vedli město v barvách ODS Miroslav Beneš a Juraj Thoma, jenž ze strany v roce 2010 odešel a nyní byl ve volbách lídrem hnutí Občané pro Budějovice.

Českobudějovickou radnici vedlo posledních osm let hnutí ANO s primátorem Jiřím Svobodou. Po volbách v roce 2018 vytvořili koalici ANO, hnutí Občané pro Budějovice, Společně pro Budějovice a Čisté Budějovice se STAN.

V zastupitelstvu o 45 členech měla původně 27 zastupitelů. Potom se počet snížil na 26, když František Konečný opustil ANO a stal se nezařazeným zastupitelem.

Matěj Vodička, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme