Volby do Evropského parlamentu: Nizozemci a Britové už mají hlasování za sebou

  • Přes 370 milionů Evropanů ve 28 zemích si může vybrat 751 nových poslanců europarlamentu.
  • Volební místnosti se otevřely v 7.30 v Nizozemsku a o půl hodiny později středoevropského času se začalo volit i ve Velké Británii.
  • V Česku se hlasuje v pátek odpoledne a také v sobotu až do 14. hodiny.
  • V pátek volí Irové, v sobotu Slováci, Lotyši a Malťané, ale ve většině zemí se volí v neděli.
  • Na oficiální vyhlášení výsledků si Evropané počkají do nedělních 23 hodin, kdy se jako poslední uzavřou volební místnosti v Itálii.

Sledovali jsme online Praha/Brusel (Aktualizováno: 23:03 23. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr nové Strany pro brexit Nigel Farage má důvod k úsměvu, jeho strana má podle průzkumů v Británii vyhrát | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Voliči v Nizozemsku a v Británii ve čtvrtek budou prvními, kdo začnou hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. Nové složení jediné přímo volené instituce Evropské unie bude ale jasné až v neděli večer poté, co skončí hlasování v poslední z 28 zemí evropského bloku.

Eurovolby na mapě: první odvolí Britové a Nizozemci, s vyhlášením výsledků se bude čekat na Itálii

Číst článek

Europarlament bude mít až do britského odchodu z unie stále 751 členů; Británie by po dvou odkladech měla unii opustit nejpozději na konci října.

Volby nejspíš ukončí dlouholetou neformální velkou koalici evropských lidovců (EPP) a sociálních demokratů (S&D), která měla po desetiletí klíčový vliv na vývoj a integraci unie.

Posílení populistických a protiunijních stran v řadě zemí bloku bude znamenat, že obě proevropské dominantní politické síly budou muset hledat dalšího spojence či více spojenců, zřejmě v liberální ALDE či mezi evropskými Zelenými.

Úspěch protiunijních a populistických uskupení může zkomplikovat práci europarlamentu, který spolurozhoduje o evropské legislativě, má vliv na podobu rozpočtu či ratifikuje obchodní smlouvy unie se třetími zeměmi. Výsledek evropských voleb také může ovlivnit vývoj vnitropolitické situace v řadě členských států.

O sestavě 21 českých zástupců mezi novými či staronovými europoslanci budou voliči v Česku rozhodovat až v pátek a v sobotu.

haf, vid, jma, luc, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme