Hnutí SPD povede do evropských voleb někdejší ministr zdravotnictví Ivan David

V čele kandidátky SPD-Tomio Okamura bude v květnových evropských volbách lékař a někdejší ministr zdravotnictví z vlády Miloše Zemana v letech 1998 až 2002 Ivan David. Na posledním místě kandidátky bude předseda hnutí Tomio Okamura, uvedlo ve středu hnutí. Pokud by se Okamura díky preferenčním hlasům do Evropského parlamentu dostal, automaticky by mu zanikl mandát ve sněmovně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr zdravotnictví Ivan David | Foto: František Vlček/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Kandidátku SPD pro evropské volby schválilo předsednictvo strany. David, který hnutí ve volbách povede, už za SPD kandidoval loni v říjnu do Senátu v obvodu Praha 12, získal tehdy 5,5 procenta a skončil pátý. Senátorem byl v tomto obvodu zvolen Pavel Fischer (nestraník).

Volební lídr Pirátů: V europarlamentu chci bojovat proti korporátním tlakům a cenzuře internetu

Číst článek

David působil jako poslanec za ČSSD v letech 1998–2002, od roku 1990 byl členem levicového sdružení Levá alternativa. Stranu opustil v roce 2015. V letech 2005 až 2008 vedl Psychiatrickou léčebnu Bohnice, poté zde byl náměstkem.  

Okamura na kandidátce

Zařazení Okamury na poslední místo kandidátky označilo SPD za podporu předsedy hnutí pro ostatní kandidáty a zdůraznění významu voleb. Okamura se nicméně může do Evropského parlamentu dostat, pokud by díky preferenčním hlasům přeskočil ostatní kandidáty hnutí. Funkce europoslance je podle zákona s funkcí poslance českého Parlamentu neslučitelná.

SPD je posledním sněmovním uskupením, které představilo lídra své kandidátky pro evropské volby. Většinu ostatních stran povedou do voleb nynější europoslanci: ANO Dita Charanzová, ODS Jan Zahradil, KSČM Kateřina Konečná, ČSSD Pavel Poc, KDU-ČSL Pavel Svoboda a společnou kandidátku TOP 09 a STAN Jiří Pospíšil (TOP 09). Piráti vybrali do čela své kandidátky softwarového specialistu Marcela Kolaju.

Eurovolby 2019 | Výsledky Eurovoleb 2014 ve vaší obci:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme