Druhý den voleb začal, místnosti se uzavřou ve 14 hodin. O hlasování byl v pátek velký zájem

V Česku začal druhý den sněmovních voleb, hlasovat v nich bude možné do 14 hodin. Účast za pátek se podle odhadů pohybuje mezi 20 až 40 procenty. Některé komise ale hlásí, že odvoleno má už víc než polovina registrovaných voličů. Odvolit stihli i všichni předsedové parlamentních uskupení. Svůj hlas odevzdal kromě premiéra Andreje Babiš (ANO) také prezident Miloš Zeman.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 8:00 9. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zájem o hlasování byl v pátek podle vyjádření volebních komisařů, které oslovila agentura ČTK, vesměs ve všech regionech velký, místy lidé stáli ve frontách.

„Před místností v centru Brna se tvořily dlouhé fronty až na tři čtvrtě hodiny. Někteří voliči byli nervózní a prý i sprostí na komisi. Obzvlášť muž, který po vystání řady zjistil, že má propadlý občanský průkaz,“ popsal na twitteru mluvčí tamní městské policie Jakub Ghanem.

V pražských městských částech se po 20.00 podle mluvčích radnic volební účast pohybovala mezi 40 a 50 procenty. Například v Praze 4 podle mluvčího Jiřího Bigase v některých okrscích dosáhla 50 procent, polovina voličů dorazila k volbám i v Praze 12.

Za polovinou v Bedřichově

Velký zájem o sněmovní volby hlásí okrskové komise v Libereckém kraji. Dvě hodiny před uzavřením volebních místností se účast podle průzkumu agentury ČTK pohybovala kolem 40 procent. „Už nám chybí jen šest voličů a budeme mít 50 procent,“ řekla Pavla Paduchová, zapisovatelka jednoho z okrsků v Jablonci nad Nisou.

VIDEO: Zeman odvolil v Lánech. ‚Je v pořádku, komunikuje,‘ řekl předseda volební komise

Číst článek

Padesátiprocentní účast už překročili v Bedřichově v Jizerských horách, kde se v sobotu jede závod na kolech. „Dveře se nám tady netrhnou, už nám tu odvolilo 235 lidí s voličským průkazem, nechali jsme si poslat další sadu volebních lístků,“ řekla zapisovatelka Regína Keltnerová.

V Ústeckém kraji byla kolem 20.00 volební účast 34,7 procenta, řekla mluvčí krajského úřadu Magdalena Fraňková. V Plzeňském kraji zaznamenali úředníci dohlížející na průběh voleb zatím účast kolem 18 až 27 procent, uvedl Jan Nový z krajského úřadu.

Všechny oslovené komise v Karlovarském kraji udávají vyšší zájem než v minulosti. Například v lázeňském okrsku v Karlových Varech měly už po 20.00 asi 20procentní účast místních voličů. „Jindy klidný průběh voleb je letos jiný, nezastavíme se a dělají se stále fronty,“ řekl člen volební komise.

Zapisovatelka bez roušky

Na jihu Čech se volební účast kolem 20.00 pohybovala od téměř 30 až ke 40 procentům. Ve velkých středočeských městech většinou odevzdaly hlas zatím dvě pětiny voličů. „Je to docela hodně. Některé volební místnosti už mají přes 50 procent,“ uvedl Kamil Choc z berounské radnice.

Účast v některých větších městech v Královéhradeckém kraji přesahuje 40 procent. V Hradci Králové k 20.30 odvolilo odhadem 45,5 procenta oprávněných voličů, v Trutnově 41,5 procenta.

V Olomouckém kraji se před mnoha místnostmi krátce po otevření začaly tvořit fronty a zájem voličů výrazně nepolevil ani v následujících hodinách. Na severu Moravy a ve Slezsku zatím k volebním urnám přišlo podle odhadů přes 30 procent voličů.

Radnice ani policie zatím žádné vážnější problémy nezaznamenaly. Pouze v Pardubicích si podle České televize zapisovatelka volební komise odmítala nasadit roušku a přivolaní policisté ženu nahlásili správnímu orgánu.

Text pokračuje pod online reportáží.

Odvolil Zeman i Babiš

Prezident Miloš Zeman, který je nemocný, odvolil v pátek na zámku v Lánech na Kladensku. V pátek odpoledne za ním přijel starosta a předseda volební komise s přenosnou volební urnou. „Je v pořádku, komunikuje. Působil velice dobře,“ řekl Ivan Salač, předseda volební komise. „Odvolil pouze pan prezident,“ dodal.

Kvůli zdraví Zeman zrušil účast v nedělní povolební debatě na CNN Prima News. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nevyloučil ani odložení avizované nedělní schůzky s předsedou hnutí ANO a premiérem Andrejem Babišem.

Radiožurnálu a Deníku N sedm důvěryhodných zdrojů potvrdilo, že Miloš Zeman strávil v září osm dní v nemocnici údajně kvůli tekutině v dutině břišní. Takzvaný ascites mu zřejmě způsobily problémy s játry.

Premiér Andrej Babiš odevzdal s manželkou Monikou a dcerou Vivien svůj hlas ve sněmovních volbách na městském úřadu v Lovosicích. Novinářům následně řekl, že považuje letošní volby za nejdůležitější v historii České republiky. Zopakoval, že kandiduje naposled.

V Lovosicích na předsedu vlády čekaly skupinky příznivců i odpůrců. Současně s premiérovým příjezdem kolem městského úřadu projel automobil s projekcí, kde na videu lidé hovořili o svých blízkých, kteří zemřeli na koronavirus a přičítali za to vinu i vládě a Babišovi. Někteří lidé před úřadem premiéra nazývali například zlodějem, jiní mu přáli štěstí.

Předseda ODS Petr Fiala přišel volit na ZŠ Zemědělská v Brně i s rodinou. Česká republika je podle něj křižovatce a má šanci ukončit osm let populistické vlády.

Předseda KSČM Vojtěch Filip odvolil v českobudějovické základní škole Bezdrevská. Mimo jiné řekl, že jeho strana by po těchto volbách opět podpořila případnou menšinovou vládu hnutí ANO.

Poslední debata před volbami. ‚Řekněte, kdo bude premiér,‘ opřel se Babiš do Rakušana

Číst článek

Předseda ČSSD Jan Hamáček řekl ve volební místnosti, že by považoval za úspěch, kdyby se sociální demokraté dostali v nynějších volbách do Poslanecké sněmovny. Pokud neuspějí, skončí ve vedení strany, zopakoval v pátek na sedmé základní škole v Mladé Boleslavi, kde odevzdal svůj hlas.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš při odevzdání hlasu v ústecké základní škole v ulici České mládeže řekl, že volby jsou šancí vrátit Česku budoucnost. Lidé by ji podle něj měli uchopit, přijít k volbám a nasměrovat Českou republiku dobrým směrem do budoucnosti.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura očekává, že volební účast ve sněmovních volbách by mohla překročit 60 procent. Doufá v to, že bude co nejvyšší, řekl poté, co odpoledne odvolil ve svém okrsku na pražském Břevnově.

Volby s rouškou

Volit může každý svéprávný občan České republiky, kterému je alespoň druhý den voleb 18 let. S sebou si musí všichni do volební místnosti vzít občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud nevolí v místě trvalého bydliště, komise po něm bude chtít také voličský průkaz. Stejně jako loni si musíme k volbám vzít také respirátory.

Pravidla kroužkování ve volbách. Preferenční hlasy by mohly zamíchat kandidáty hlavně u koalic

Číst článek

„Voliči i komisaři musí mít respirátory, zároveň ve volebních místnostech bude k dispozici dezinfekce. Bude potřeba dodržovat rozestupy jak mezi voliči, tak při identifikaci vůči volební komisi,“ popisuje pro Radiožurnál náměstek ministra vnitra Petr Vokáč.

Pokud volí v kraji, ve kterém má trvalé bydliště, může do volební místnosti přijít s hlasovacími lístky, které přišly do poštovní schránky. Využít může ale i sadu lístků, kterou dostane od volební komise.

Kroužkování čtyř kandidátů

Při samotné volbě si za plentou vybere pouze jeden hlasovací lístek s uskupením, které chce podpořit. Pak může zvolit a zakroužkovat až čtyři kandidáty, kterým dá preferenční hlas. Pokud ale nechce, tak preferenční hlasy dávat nemusí. Kompletní seznam kandidátů si můžete prohlédnout v interaktivní aplikaci.

Hlasovací lístek následně vloží do úřední obálky s kulatým razítkem, kterou dostane od komise. Barva obálky je stejná jako u hlasovacích lístků – tedy šedá. Modrou obálku, ve které domů přišly lístky, do urny hodit nesmí – hlas by byl totiž neplatný.

Jsou ale i další případy, kdy komise hlas nezapočítá. „Zároveň je neplatný takový hlas, který není na předepsaném hlasovacím lístku, to znamená na tom vytištěném, který jsem dostal domů nebo obdržel ve volební místnosti. Neplatný je hlas také tehdy, pokud bych do obálky dal více než jeden hlasovací lístek. A neplatné hlasy jsou také tehdy, pokud je hlasovací lístek přetržený,“ říká Petr Vokáč.

Kompletní návod, jak volit, najdete zde.

Ve středu už hlasovali ve sněmovních volbách lidé v karanténě a izolaci. Z aut na speciálních drive-in stanovištích odvolilo asi 1600 lidí. Největší zájem byl podle ministerstva vnitra v Praze, naopak nejmenší v Karlovarském kraji. Jejich hlasy začnou komisaři sčítat ale až společně se všemi ostatními – tedy v sobotu odpoledne po skončení voleb a uzavření místností v celém Česku.

Volební servis iROZHLAS.cz: Aplikace, která vám poskytne informace rychle a přehledně

Číst článek

Ve čtvrtek ještě mohli volit klienti sociálních zařízení v karanténě. Kvůli covidu je ale teď uzavřená jen část domova pro seniory v Českých Budějovicích. Do ostatních přijdou komisaři v pátek nebo v sobotu – tedy v řádný termín voleb. Hlas už také mohli odevzdat Češi pobývající na americkém kontinentu.

Hlasovat můžeme do sobotních 14 hodin. Pokud ještě nevíte, koho volit, může vám pomoci volební kompas.

Jakmile se volební místnosti uzavřou, začnou komise hlasy sčítat. Výsledky z prvního okrsku jsme se při posledních sněmovních volbách v roce 2017 dozvěděli už ve 14.22. Celkové výsledky pak budou známy v sobotu večer, před čtyřmi lety se sečetly hlasy ze všech volebních okrsků po 21. hodině.

Volby 2021

ako, pj, eba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme