Souboj ‚kandidátů s podobnými profily‘ vyhrál Láska. Senátor obhájil post v Praze 5

Na senátorské křeslo ve volebním obvodu Praha 5 znovu usedne Václav Láska (Senátor 21). S 54,37 % hlasů porazil Michaela Žantovského (za TOP 09), který získal 45,62 % hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 25,48 % voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 36 %.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Láska

Václav Láska | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ať to dopadne, jak to dopadne, Praha 5 a 13 budou mít dobrého senátora,“ komentoval výsledek prvního kola voleb Láska. Podporu od voličů osobně považuje za odměnu za svou dosavadní práci.

Někdejší šéf české pobočky organizace Transparency International je senátorem od roku 2014. Stál například u zrodu návrhu ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana, který horní komora schválila loni v létě.

Návrh byl založen na tom, že Zeman podle senátorů opakovaně porušil ústavu – ať už nečinností, vystupováním v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR nebo údajnými pokusy o ovlivňování justice. Sněmovna ale návrh odmítla.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 byl středočeským lídrem Strany zelených, která však neuspěla. V horní komoře je mimo jiné předsedou Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21. 

Obhájený mandát

Láska už dříve uvedl, že pokud křeslo obhájí, bude se dál věnovat podpoře obyvatel Prahy 5 v boji proti „nesmyslné developerské výstavbě“, provozovat bezplatnou právní poradnu. V samotném Senátu se chce nadále angažovat v protikorupčních aktivitách a v zahraničním výboru podporovat lidská práva ve světě.

Staronový senátor Václav Láska !SEN21): Budu pokračovat v práci, kterou jsem započal. Budu se jako právník věnovat spravedlnosti, justici, lidským právům a intenzivní práci ve svém obvodě Prahy 5, budu pokračovat v právní poradně pro lidi. #Volby2020 @iROZHLAS.cz @Radiožurnál

16:25 – 10. 10. 2020

1 18

Před volbami se objevily kritické hlasy, podle kterých nedávalo příliš smysl stavět proti sobě kandidáty s tak podobným profilem, jako jsou Láska a Žantovský. Láskova protikandidáta nasadily ODS, TOP 09 a STAN.

„To nebyla moje volba. Obhajuji mandát a v jiném obvodu jsem kandidovat nemohl,“ komentoval to Láska. Dodal, že původně chtěl získat podporu TOP 09 a STAN, ale ti se rozhodli nasadit vlastního kandidáta.

Žantovský dostal v prvním kole senátních voleb nejvíc hlasů ze všech kandidátů. V Praze 5 ho volilo 15 929 lidí (39,63 % hlasů). Láska, který získal 15 047 hlasů (37,44 %), zase měl z kandidátů největší náskok před třetím v pořadí. Exministra zdravotnictví a ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka (za ČSSD a ANO) porazil o 9622 hlasů.

V roce 2014 zvítězil v Praze 5 Láska, tehdy za Zelené, který ve druhém kole získal 65,08 % hlasů. Druhý skončil Pavel Žáček (za ODS). Voleb se zúčastnilo 11 kandidátů.

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme