V Praze 9 obhájil křeslo Smoljak. Dál se bude angažovat v boji za nezávislost médií a úřadů

Senátorem ve volebním obvodu Praha 9 bude znovu David Smoljak (STAN). Ve druhém kole senátních voleb získal 54,85 procenta hlasů. Druhý Eduard Stehlík (za ODS) dostal 45,14 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 19,54 procenta voličů, v tom prvním před týdnem hlasovalo 33,46 procenta.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Smoljak

David Smoljak | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dlouhodobě usiluju o posílení nezávislosti médií veřejné služby a úřadů. V tom se budu v Senátu angažovat i nadále,“ shrnul Smoljak své budoucí plány v senátorském křesle ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Nejstarší syn Ladislava Smoljaka, režiséra a zakladatele Divadla Járy Cimrmana, je scenárista a publicista. Ve svých výstupech se často vyjadřoval k politice nebo médiím, patří k výrazným zastáncům nezávislosti médií veřejné služby, třeba ve sdružení Svobodu médiím!

Aktivně se do politiky zapojil v roce 2010, kdy kandidoval v komunálních volbách ve Vinoři, do zastupitelstva se ale dostal až o čtyři roky později. Za STAN se na podzim 2017 neúspěšně ucházel o poslanecký mandát, loni v dubnu v doplňovacích volbách nahradil v horní komoře Zuzanu Baudyšovou (za ANO). 

Do druhého kola senátních voleb postoupil Smoljak se 42,87 procenta hlasů, druhý Stehlík  získal 30,19 procenta hlasů. V obvodu Praha 9 usilovalo letos o senátorský post celkem 11 kandidátů.

Smoljak svůj postup uvítal s tím, že získal víc hlasů než při loňských doplňovacích volbách. Svého protikandidáta, vojenského historika Stehlíka, označil za silného soupeře.

Stehlík tehdy prohlásil, že sice prohrál bitvu, ale ne válku: „Vůbec jej (Smoljaka) nepodceňuji, akorát jsem občas nevěděl, jestli proti mně nekandiduje pan (Zdeněk) Svěrák nebo Jára Cimrman,“ prohlásil.

V Praze 9 kandidoval i Smoljakův bratr Filip za uskupení Pro zdraví. Skončil šestý se 3,59 procenta hlasů.

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme