Valenta mandát na Uherskohradišťsku neobhájil. ‚Kampaň byla velmi férová,‘ říká nový senátor Bazala

Novým senátorem ve volebním obvodu Uherské Hradiště bude Josef Bazala (KDU-ČSL s podporou STAN a TOP09). Ve druhém kole senátních voleb porazil s 60,78 % hlasů obhájce mandátu Iva Valentu (za Soukromníky), který skončil s 39,21 % hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 21,85 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 46,95 procenta.

Uherské Hradiště Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva: nově zvolený senátor v obvodu Uherské Hradiště Josef Bazala (KDU-ČSL) a bývalý senátor Ivo Valenta (za Soukromníky)

Zleva: nově zvolený senátor v obvodu Uherské Hradiště Josef Bazala (KDU-ČSL) a bývalý senátor Ivo Valenta (za Soukromníky) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / ČTK

Bazala výsledek druhého kola označil za senzační. „Přece jenom proti panu Valentovi to nebylo vůbec jednoduché. Kampaň jako takovou ale považuji za velmi férovou ze všech stran, a to v prvním i druhém kole. Nevedla se žádná podpásová kampaň, vše v tomto směru proběhlo v pořádku,“ sdělil.

Z pozice senátora se chce zaměřit na rozvoj venkova a dobudování dálniční infrastruktury v regionu. „Považuji ji pro tento kraj a region za prioritní,“ podotkl Bazala.

Miliardář Valenta v sobotu poděkoval všem voličům, kteří mu dali hlas. „Šest let v Senátu mi dalo mnoho cenných zkušeností a jsem rád, že jsem během tohoto období mohl otevřít a řešit řadu pro region velmi důležitých témat.

„Lidovecký kandidát získal ve finálním souboji více hlasů a potvrdilo se tak, že KDU-ČSL má v našem regionu velmi disciplinované voliče. Vítězi voleb jsem hned po sečtení hlasů telefonicky gratuloval,“ přidal s tím, že se o svém budoucím působení v politice nejdříve poradí s rodinou a týmem poradců.

Spoluzakladatel loterijní společnosti Synot byl senátorem od roku 2014. O dva roky později se stal zastupitelem Zlínského kraje. V komunálních volbách v roce 2018 byl zvolen také zastupitelem města Zlína. V září 2019 ale na mandát rezignoval s tím, že se chce více soustředit na práci senátora a krajského zastupitele.

Folklorista Josef Bazala je dlouholetým (od roku 2006) starostou Starého Města, ještě déle (od roku 1998) je jeho zastupitelem. Členem KDU-ČSL je od roku 2002.

‚Jasný vítěz‘ neobstál

První kolo senátních voleb v obvodu 81, který zahrnuje jižní část okresu Uherské Hradiště a východní část okresu Hodonín, skončilo velmi těsně: Valenta získal 31,23 % hlasů, zatímco druhý Bazala 30,94 %.

Starosta Starého Města si proto věřil na vítězství. „Naděje tady je velká. Souboj, který budu podstupovat, se dá hrát a vyhrát. Politologové před volbami říkali, že pan Valenta by měl být jasný vítěz a nakonec rozdíl moc velký není,“ řekl minulý týden novinářům.

Štěch po 24 letech končí v Senátu. ‚Varoval jsem před koalicí s ANO,‘ říká k prohře ČSSD

Číst článek

Bazalovi před druhým kolem vyslovil podporu i bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD), který ve volbách na Uherskohradišťsku neúspěšně kandidoval. Krok měl údajně promyšlený s předstihem.

Vystrčilova podpora

„Je to osobní podpora, není to podpora ČSSD, protože oba kandidáti jsou kandidáti pravicových stran. Jožku Bazalu znám ještě z dob práce v Letu, později jsem působil jako poslanec 15 let a velice dobře se mi s panem starostou spolupracovalo,“ vysvětlil.

Iva Valentu na druhé straně podpořil předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Oceňuji zejména jeho podporu drobných živnostníků, udělal pro ně v Senátu veliký kus práce. Věřím, že ve druhém kole dostane dostatek hlasů, abychom mohli spolupracovat i nadále,“ řekl předseda horní komory.

Za podporu kontroverzního politika schytal Vystrčil množství kritických hlasů, třeba i od svého spolustraníka, mediálně zdatného starosty pražských Řeporyj Pavla Novotného. „Sponzora Trikolóry může volit jen duševní mrzák. Ivoše jako takového jen hlupák. Nevěřím mu ani dobrý den i bez Trikolóry. Je mi fuk, že jej podpořil Miloš Vystrčil a dává nám peníze,“ napsal Novotný na twitteru. 

V roce 2014 zvítězil v Uherském Hradišti Valenta (za Soukromníky). Ve druhém kole získal 54,17 procenta hlasů. Druhý skončil Pavel Botek (KDU-ČSL).

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme