První den eurovoleb v Česku skončil. Hlas přišli odevzdat prezident Zeman i premiér Babiš

Češi v pátek začali rozhodovat o tom, kdo je příštích pět let bude zastupovat v Evropském parlamentu. Mezi první voliče tradičně patřili mnozí volební lídři a předsedové parlamentních stran, stejně jako prezident Miloš Zeman. Volební místnosti, jichž je téměř 14 800, se opět otevřou v sobotu v 8.00. Výsledky voleb ale budou známy až po nedělní 23. hodině, kdy skončí hlasování i v dalších zemích unie. Nejdéle se bude čekat na Itálii.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 4:07 25. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé volí své kandidáty do Evropského parlamentu | Foto: Tomáš Adamec

Voliči by si při cestě do volební místnosti neměli zapomenout občanský průkaz nebo cestovní pas k prokázání totožnosti. Náhradní hlasovací lístky v případě potřeby získají od volebních komisařů spolu s volební obálkou s úředním razítkem.

Na vybraném hlasovacím lístku mohou dát preferenční hlasy nejvýše dvěma kandidátům, jejichž zvolení by si přáli. Lístek pak stejně jako u jiných typů voleb vloží ve volební obálce do volební schránky.

VIDEO: Naposledy před hlasováním. Kandidáti do europarlamentu diskutovali v superdebatě Českého rozhlasu

Číst článek

Lidé mají na výběr aktuálně 841 kandidátů, které nominovaly čtyři desítky stran, hnutí nebo jejich koalic. Zvoleno ale může být jen 21 adeptů na europoslance. Volební místnosti budou v Česku v pátek otevřeny do 22.00 hodin, po noční přestávce pak v sobotu od 8.00 do 14.00 hodin. V Česku se jako v jediné zemi EU volí ve dvou dnech.

Z unijní osmadvacítky si v pátek zvolí své europoslance ještě Irové. Britové a Nizozemci tak učinili ve čtvrtek. Volební seriál bude pokračovat v sobotu, kdy se hlasovat bude nejen v Česku, ale také v Lotyšsku, na Maltě a na Slovensku.

Zbývající státy EU nechaly hlasování na neděli. Až po dokončení hlasování budou v neděli v noci oznámeny výsledky i za Česko.

gak, haf, vid, jma, och, kro, per, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme