Speciální covidové hlasování v podzimních volbách? Podle hlavní hygieničky je to pravděpodobné

V polovině září bude podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové velmi pravděpodobně stále nutný pandemický stav kvůli covidu-19. Znamená to, že u říjnových sněmovních voleb se tak pravděpodobně uplatní speciální předpis, který umožňuje lidem hlasovat z karantény, řekl po středečním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) novinářům jeho předseda a ministr vnitra Jan Hamáček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loňské volby také provázela hygienická opatření | Foto: Eva Malá | Zdroj: Český rozhlas

Vládní úpravu, která má podobně jako při loňských krajských a senátních volbách umožnit hlasovat například do přenosné schránky nebo z auta na volebních stanovištích, podpořila Sněmovna před dvěma týdny. Hamáček ocenil, že senátní ústavně-právní výbor předpis v úterý doporučil schválit ve znění postoupeném Sněmovnou.

Podzimní doučování má zmírnit rozdíly mezi dětmi. Kritici si stěžují na nedostatečné ohodnocení učitelů

Číst článek

„Já jsem se ve středu ptal hlavní hygieničky na názor, zda podle jejího odborného názoru bude v platnosti pandemický stav i 15. září. Bylo mi řečeno, že je to vysoce pravděpodobné. Dá se tedy očekávat, že podzimní volby proběhnou s využitím covidových opatření,“ řekl po jednání krizového štábu Hamáček. Zákon se využije jen v případě, když v polovině září bude pandemický stav stále platit, nebo pokud bude vyhlášen nouzový stav.

Vládní předloha počítá stejně jako o loňských podzimních volbách se třemi variantami hlasování lidí v karanténě či izolaci. Vedle tzv. drive-in hlasování nebo hlasování do přenosných schránek, s nimiž za lidmi v individuální karanténě přijdou speciálně vybavení volební komisaři, je další možností hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení.

Sněmovní volby se uskuteční 8. a 9. října.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme