Přeběhlíci, věrní, nováčci a unavení politikou. Kandidátky do voleb ukazují na zemětřesení na levici

Přeběhlíci i to, kolik kandidátů z minulých obecních voleb se podařilo přesvědčit, aby do toho šli znova. Proudy kandidátů mezi listinami prozrazují měsíc před volbami náladu a očekávání v partajích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby

volby | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Před čtyřmi lety byl poslanec Jaroslav Foldyna trojkou děčínské kandidátky ČSSD. Letos bude ve stejném městě lídrem SPD.

Celkem jsme podobných přesunů – byť většinou mediálně méně exponovaných – našli na letošních kandidátních listinách přes 20 tisíc z téměř 200 tisíc kandidátů, podobně jako u všech předchozích obecních voleb.

Většina se ovšem nepřevlékla do kabátu jiné politické strany – stali se nezávislými kandidáty a kandidují sami za sebe, nebo se naopak z nezávislých kandidátů dostali na stranickou kandidátku.

„Plnohodnotných“ přeběhlíků z jedné do druhé politické strany je necelých pět tisíc. Obvykle ani zde nejde o úplné otočení názorového kormidla, spíše přesuny mezi ideově blízkými stranami nebo založení nových stran či lokálních hnutí. Odrážejí nicméně například to, která z příbuzných stran je před danými volbami vnímaná jako úspěšnější.

Nejpozitivnější bilanci mezi těmi, které strana získala, a přeběhlíky k jiné straně mají letos STAN a SPD. Naopak největším dárcem kandidátů jsou KSČM a zejména ČSSD, jejichž problémy server iROZHLAS.cz popsal v minulém článku.

Přeběhlíci mohou upozornit na úspěšnost partaje v daném období: před obecními volbami 2014 byly silnými magnety vládní ANO, ČSSD a KDU-ČSL, ODS naopak opustila víc než tisícovka lidí. O čtyři roky později zase bodoval STAN, který uspěl v předchozích sněmovních volbách.

Ukazují také na ideologickou blízkost stran: nejpilnější výměnu kandidátů sledujeme mezi ČSSD a KSČM, STAN a KDU-ČSL nebo TOP 09 a ODS. Nástup Pirátů připravil o řadu kandidátů Zelené, ale výměna probíhá i opačným směrem. Zvláštní roli mělo před letošními volbami hnutí ANO: přitahovalo spíše voliče levicových stran, z něj přitom odcházeli spíše k pravicovým. Důvodem jsou pravděpodobně problémy levice a úspěch pětikoalice, jde však jen o desítky přesunů a trend jen jemně naznačují.

Fluktuuje se

Putování mezi kandidátkami není jediný indikátor, který před volbami ukazuje na náladu a očekávání v partajích. Ve skutečnosti je přeběhlíků relativně málo, pro obsazení kandidátních listin jsou klíčové mohutnější proudy: jednak je to masa věrných – těch, kteří za stranu kandidovali v minulých i současných volbách. Vedle nich na kandidátkách umíme identifikovat politické nováčky i ty, kteří se po minulých komunálních volbách rozhodli znovu nekandidovat.

Také ony znovu upozorňují na krizi obou levicových stran, kdy v ČSSD pokračuje z 13,5 tisíce, kteří kandidovali v minulých volbách, pouze 3,5 tisíce. Dalších sedm tisíc se rozhodlo tentokrát nekandidovat. Nováčci ztráty nemohou nahradit, jsou jich 1,5 tisíce.

V grafech proto ukazujeme na prvním místě celkový pohled na proudy kandidátů, který dává do perspektivy i přeběhlictví, vzápětí detail na přeběhlíky z dané strany a do ní.

Ukazujeme všechny politické strany, které v letošních volbách navrhly přes tisíc jmen, v pořadí od nejpočetnější. Příslušnost ke straně určujeme na základě ukazatele navrhující strana, který vidí do koalic – koaliční kandidáty tak připisujeme straně, která je navrhla. Kandidátky bereme jako otevřená data z oficiálního volebního webu.

Najetím na sloupec v barvě strany u hlavního grafu zobrazíte počet kandidátů, které v daném roce navrhla. Oproti tomu proudy kandidátů jsou zatíženy chybou: pro identifikaci, zda jde na listinách 2018 a 2022 o stejného kandidáta, se musíme spolehnout na údaje o jméně, příjmení a věku. Část kandidátů algoritmus nespojí – typicky proto, že po svatbě změnili příjmení. Mírně se také posunul termín voleb. Předpokládáme, že kandidáti mezi volbami zestárli o čtyři roky. Pokud mají ovšem narozeniny mezi 23. zářím, kdy se konají letos, a 6. říjnem, kdy byly minule, opět spojení uniknou. V grafech to vede k podhodnocení počtu věrných a přeběhlíků, pro které je spojení určující. Naopak nováčků a končících je v grafech mírně víc než ve skutečnosti.

Opačný případ, kdy algoritmus chybně spojí dva různé kandidáty stejného jména, příjmení i věku, je relativně vzácný.

Čísla v grafech proto mohou být mírně nepřesná, ale trendy, zejména při srovnání mezi stranami, ukazují spolehlivě.

Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme