Česko čekají komunální a senátní volby. Kde volit, co nezapomenout a kdo může za plentu s doprovodem?

Už tento pátek – 23. září – začnou volby do zastupitelstev obcí a také do třetiny Senátu. Seriál Volební vysvětlovna přibližuje, jak vše funguje ve volební místnosti, co si s sebou vzít a na co před volbami nezapomenout.

volební vysvětlovna Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto)

Volby (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Volby do zastupitelstev jsou v obcích po celé České republice, nové senátory bude vybírat zhruba jen třetina země. Kam přesně jít volit, zjistíte buď na úřední desce obecního úřadu, nebo vám adresa volební místnosti přijde spolu s obálkou s hlasovacími lístky. Než vyrazíte odevzdat svůj hlas, nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká pravidla musí dodržovat volič ve volební místnosti? A kdy využijete volební průkaz?

Ve volební místnosti komisař vaše jméno odškrtne v seznamu a dá vám úřední obálku, případně i hlasovací lístky, pokud je nemáte s sebou. V případě, že jsou ve vaší obci komunální i senátní volby, půjdete za plentu se dvěma obálkami. 

„Volič dostane dva druhy hlasovacích lístků, jeden je obecní, druhá je sada hlasovacích lístků pro volby do Senátu. Pro volby do Senátu dostane volič ve volební místnosti barevně odlišenou obálku,“ vysvětluje ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jírovec.

Za plentu ve volební místnosti musíte jít hlasovat sami. Existuje ale výjimka, a to v případě, že máte zdravotní potíže nebo nemůžete číst a psát. Pak vám s hlasováním může pomoct jiný volič. Obálku s hlasovacím lístkem pak hodíte před komisí do volební schránky.

Jak se liší stranické, věkové i genderové složení kandidátek? Milion komunálních politiků v přehledné aplikaci

Číst článek

V obecních volbách můžou volit i občané členských států Evropské unie. „V obci ale musí mít trvalý nebo přechodný pobyt. Je to proto, aby se i oni mohli podílet na veřejném dění v obci, ve které žijí,“ říká v informačním videu ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

Při hlasování do Senátu můžete jít i do jiné volební místnosti. S voličským průkazem ale musíte odvolit ve volebním obvodu, kde máte trvalé bydliště.

Naopak v komunálních volbách se na voličský průkaz hlasovat nedá. „Hlasovat můžete jen v té volební místnosti, pod kterou podle svého bydliště spadáte,“ připomíná Klára Dlubalová z resortu vnitra.

Andrea Kubová, Vojtěch Tomášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme