Hlasovat v komunálních volbách budou moci cizinci z Evropské unie s pobytem v Česku, ne však z Ukrajiny

O složení radnic budou moci letos 23. a 24. září rozhodovat cizinci ze zemí Evropské unie, kteří mají v obcích trvalý či přechodný pobyt. Ostatních cizinců včetně Ukrajinců se to netýká, řekl ve středu novinářům náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy a státní správy Petr Vokáč. Změnu přinesla předloňská volební novela, podle níž budou muset být letos hlasovací lístky pro komunální volby vytištěny zpravidla jednostranně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnost

Volební místnost | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Změnu v tisku hlasovacích lístků si podle Vokáče vyžádaly strany, které se v loňských komunálních volbách ocitly na zadní straně lístků, a přišly tak o hlasy části voličů, kteří lístek neotočili. Jednostranné budou především hlasovací lístky ve formátu A5.

V obcích s vyšším počtem kandidujících stran dostanou lidé lístky ve formátu A4 a větším s upozorněním, že adepti na zastupitele jsou i na druhé straně lístku. Největší plochu budou mít tradičně volební lístky do pražského magistrátu. Lístky lidé dostanou do poštovních schránek nejpozději 20. září.

Sladěné lístky a obálky

Hlasovací lístky pro komunální volby budou mít stejně jako hlasovací obálky šedou barvu, hlasovací lístky a obálky pro souběžné senátní volby budou žluté, uvedl náměstek. Lidé budou muset lístky dávat do barevně sladěných obálek; pokud je zamění, volební komise nebudou moci jejich hlas započítat jako platný.

Křížky místo kroužků a bez voličského průkazu. Jak se volí v komunálních volbách 2022?

Číst článek

Ředitel volebního odboru ministerstva Tomáš Jírovec uvedl, že vytištěno bylo letos 12,95 milionu hlasovacích lístků pro komunální volby v 6243 obcích. Na tisk a distribuci lístků má stát vyčleněno 75,6 milionu korun z celkových 660 milionů korun, které jsou v rozpočtu na komunální a senátní volby.

Dvě třetiny této sumy jsou podle Jírovce určeny na odměny zhruba 100 000 členů okrskových volebních komisí, kterých je kolem 14 000.

Prázdná místa v komisích

Letos podle náměstka nebyl velký problém obsadit místa v komisích, ačkoliv odměna za to bude v porovnání s loňskými a předloňskými volbami nižší. Příplatek 500 korun za sčítání hlasů během koronavirové epidemie letos zaveden nebyl, a tak řadoví členové komisí dostanou odměnu minimálně 1800 korun, předsedové komisí pak 2300 korun.

Odměna tak bude zvýšena jen těm volebním komisařům, kteří budou na třetině území republiky sčítat také hlasy pro senátory. Do budoucna ministerstvo vnitra počítá s osvobozením odměny od daně z příjmů.

Novinkou pro nadcházející volby je podle Vokáče také to, že si lidé mohou zažádat o voličský průkaz na Portálu občana prostřednictvím datové schránky. Využít to mohou jen pro senátní volby, neboť v komunálních volbách lze hlasovat pouze v místě bydliště.

V senátních volbách by s voličským průkazem mohli mimo místo bydliště hlasovat ti, kdo by se například rekreovali v hranicích svého volebního obvodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme