Možnosti drive-in voleb předčily realitu. V okresech se účast pohybovala kolem 200 voličů

Lidé, kteří jsou v karanténě nebo v domácí izolaci kvůli nemoci covid-19, mohli na vybraných místech z auta hlasovat do senátních a krajských voleb. Podle zjištění ČTK a vyjádření krajských úřadů volby ale doprovázela nízká účast.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci připraví přístřešky, které vybaví zázemím pro volební komisi a přepážkou, která řidičovi zajistí soukromí při vyplňování volebního lístku. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hlasování na takzvaných drive-in stanovištích, která byla otevřena ve středu od 07:00 do 15:00 v každém okrese a v Praze na Letné a na Proseku, tak bylo bezproblémové a plynulé. Volební účast oznámí ministerstvo vnitra ve čtvrtek dopoledne.

Údaje o voličích i volební urny skončí na krajských úřadech a urny zůstanou zapečetěné do soboty, kdy se budou sčítat volební hlasy i z řádného termínu voleb. V rámci něj se pro voliče otevřou volební místnosti v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00. Ve čtvrtek se bude hlasovat ve speciálních okrscích v domovech seniorů a podobných zařízeních, která jsou kvůli koronaviru uzavřena.

Místa pro hlasování z auta byla ve středu podle ředitele odboru voleb ministerstva vnitra Petra Vokáče dimenzována až na 16 000 voličů, kteří jsou aktuálně v ČR karanténě. V řadě okresů ale podle předběžných údajů využilo tento způsob hlasování do 200 lidí.

O volby v drive-in místech je zatím malý zájem. Otevřená budou do 15 hodin

Číst článek

Například v hlavním městě, kde se volí do Senátu v obvodech Praha 1, Praha 5 a Praha 9, za sedm hodin od otevření takzvaných drive-in volebních stanovišť, tedy do 14:00, odvolilo z auta zhruba 160 voličů, sdělil ve středu mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Hlas svému kandidátovi do Senátu mohli dávat na parkovištích na Letenské pláni a v areálu Polikliniky Prosek.

Ve středních Čechách byla drive-in místa ve všech okresních městech, pro Prahu-východ a Prahu-západ se volby konaly v Brandýse nad Labem, respektive v Hostivici. Na všech místech pak byly dvě volební komise, přitom například stanoviště v Berouně nebo Brandýse nad Labem u Prahy podle zjištění ČTK využilo je pár voličů za hodinu.

V Plzeňském kraji do 12:00 odvolily do Senátu a krajského zastupitelstva necelé dvě stovky voličů. V kraji bylo sedm stanovišť a nejvíc voličů přijelo do plzeňského areálu DEPO2015, kde hlas vhodilo do urny k poledni 88 voličů. Nejmenší zájem byl na Tachovsku, kde do poledne hlasovali ve Stříbře jen čtyři lidé, jak poznamenal Jan Nový z krajského úřadu.

Velký zájem nebyl ani o volby v Ústeckém nebo Karlovarském kraji. V Ústeckém kraji do 11:00 odvolilo 68 lidí, nejvíce jich bylo v Litoměřicích. Komise odmítla pět občanů, čtyři v Litoměřicích a jednoho v Chomutově, řekl novinářům mluvčí krajského úřadu Martin Volf.

Volební místnosti v době koronaviru: pokuta za hlasování bez roušky a drive-in pro lidi v karanténě

Číst článek

Vedle toho v Karlových Varech za první tři hodiny voleb z auta přijeli jen tři lidé. Jen jednotlivci odvolili ráno i na dalších dvou drive-in stanovištích v Karlovarském kraji. Ani v Libereckém kraji se na stanovištích netvořily fronty, před 15:00 tam mělo odvoleno kolem 180 lidí.

Největší zájem byl v Liberci, kde ke dvěma stanovištím dorazilo v autech 116 lidí, oznámila vedoucí oddělení voleb krajského úřadu Pavlína Kroupová.

V Jihomoravském kraji využilo možnost volit z auta více lidí, kolem 400. Podle mluvčí kraje Moniky Brindzákové přes polovinu jich hlas odevzdalo v Brně na výstavišti. O něco méně lidí, kolem 300, dnes do 15:00 odvolilo ve Zlínském kraji.

Nejvíce voličů podle údajů krajského úřadu hlasovalo z auta v Uherském Hradišti, bylo jich 133. V Olomouckém kraji zástupci krajského úřadu zaznamenali na všech pěti místech v okresech 232 voličů, přičemž zhruba polovina přijela na stanoviště v Olomouci.

Podobný počet lidí využil možnost volit z auta také v Moravskoslezském kraji. Nejvíce jich přijelo do Ostravy, nejméně do Nového Jičína, oznámila mluvčí kraje Nikola Birklenová. Lidé v karanténě nebo izolaci mohou hlasovat také z domova do přenosných volebních schránek. O tento způsob hlasování však musí dopředu požádat, a to do čtvrtka 1. října. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme