K volbám přišlo bezmála 40 procent lidí, v Libereckém kraji jednoznačně vyhrálo Půtovo hnutí

Hnutí ANO vyhrálo letošní krajské volby v deseti regionech ze 13. Reálně ale hrozí, že hejtmanů získá podobně jako před čtyřmi lety mnohem méně. První kolo senátních voleb vyhráli Starostové. Jejich kandidáti postoupili v deseti z 27 obvodů a jeden mandát obhájili už v úvodním kole. Hned z prvního kola se do horní komory Parlamentu dostal jediný kandidát – dosavadní senátor za Děčín Zbyněk Linhart (za STAN).

Doporučujeme Praha (Aktualizováno: 0:24 4. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do třetiny Senátu skončili, začíná sčítání hlasů | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Přehledné výsledky voleb do krajských zastupitelstev najdete ZDE ve speciální volební aplikaci serveru iROZHLAS.cz. V případě, že vás zajímají volby do třetiny Senátu, výsledky si můžete prohlédnout ZDE.

Nejrychleji byly letos zveřejněny výsledky krajských voleb z jednoho z okrsků v Ústí nad Labem a z Žimutic na Českobudějovicku. Byly známy ve 14.29.

V senátních volbách byly nejrychleji známy výsledky hlasování z prvních okrsků v Praze 5 a Praze 13 a z jednoho okrsku v Praze 19, která patří do senátního obvodu se sídlem v Praze 9. Výsledky se objevily na volebním serveru krátce po 14.30.

Vládní ANO zvítězilo v deseti krajích. Ztratilo Středočeský kraj, uspělo ve Zlínském

Číst článek

Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna odhadoval krátce po uzavření místností účast mezi 29 až 32 procenty. „V některých městech bude nejspíš vyšší, protože se tam konala místní referenda – například Zlín, Lysá nad Labem a město Stříbro,“ řekl pro Radiožurnál. Nakonec ale v krajských volbách vyšplhala k 38 procentům, v senátních volbách pak o procento méně.

K celkovému vítězství mělo v krajských volbách podle průzkumů nejlépe nakročeno vládní hnutí ANO a predikce se potvrdily. Je ale pravděpodobné, že stejně jako v roce 2016 neobsadí všechna hejtmanská křesla.

Předseda vlády a ANO Andrej Babiš počátkem září uvedl, že by považoval za úspěch, kdyby hnutí stejně jako před čtyřmi lety vyhrálo v devíti ze 13 krajů. Tehdy získalo 176 z 675 mandátů. Volební vítězství ale přetavilo jen v pět hejtmanských křesel.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme