VIDEO: Rozhlasová debata se zástupci hnutí ANO, koalice Spolu, Moravanů, Levice a hnutí Prameny

I v letošním roce dává Český rozhlas prostor ve vysílání zástupcům všech politických stran, hnutí a koalic, které se ucházejí o hlasy voličů ve volbách do poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus bude celý týden nabízet debaty lídrů a zástupců jednotlivých kandidátek.

Praha (Aktualizováno: 18:45 20. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V první části debaty mohli řečníci během minuty představit subjekt, který zastupují. Diskuze trvala 55 minut a v její polovině do studia dorazil i poslední z hostů, Ctirad Musil (Moravané).

Hosté první debaty

  • Koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09 – Martin Kupka, místopředseda ODS, poslanec, starosta Líbeznic, trojka středočeské kandidátky
  • Hnutí ANO 2011 – Patrik Nacher, poslanec, provozovatel serveru www.bankovnipoplatky.cz, jednička pražské kandidátky
  • Strana Moravané – Ctirad Musil, lékař a předseda strany Moravané, lídr kandidátky v Olomouckém kraji
  • Strana Levice – Jan Májíček, projektový koordinátor, lídr pražské kandidátky
  • Hnutí Prameny – Jan Michael Kubín, podnikatel, předseda hnutí CESTA, lídr pražské kandidátky

Lídři a zástupci jednotlivých subjektů mluvili o veřejných financích, stavu státního rozpočtu či daních. V poslední části debaty, které se už účastnilo všech pět řečníků, byla tématem aktuální situace na trhu práce.

Podle aktuálních dat Úřadu práce je v ČR 360 000 volných pracovních míst. To je skoro o sto tisíc více, než kolik je u nás evidováno nezaměstnaných. Podle ekonomů chybějí lidé jak pro jednoduché manuální práce, tak také špičkoví odborníci.

Trh práce

 „Jsme určitě pro to, aby lidé hledali své štěstí, kde uznají za vhodné. Proto jsme proti uzavírání hranic. Ale pokud jde o pracovníky ze zahraničí, tak chceme, aby měli stejné podmínky jako ti čeští. To znamená, že za stejnou práci stejnou mzdu. A pokud možno tu mzdu zvýšit, protože ČR dlouhodobě trpí tím, že máme nízké mzdy nejen u zahraničních pracovníků,“ odpověděl na otázku, zda je rozumným řešením této situace lákat na volná místa zaměstnance ze zahraničí, zástupce Levice Jan Májíček.

Lídr Hnutí Prameny Jan Michael Kubín upozornil na problém zprostředkovatelských agentur, které do Česka přiváží zaměstnance ze zahraničí. „Z našeho pohledu to dělá nejen problém v naší zemi a dělá to problémy vlastně v těch zemích, odkud pracovníky bereme, tak že migrace byla, je a bude, ale je potřeba, s prominutím, velmi cíleně, rozumně řídit, a ne tak, jak to dělá EU. A měli bychom velmi opatrně činit,“ řekl během debaty Kubín.

Předvolební speciál: Národ hledal spasitele, našel hnutí ANO. Babiš zřejmě vyhraje, soudí komentátoři

Číst článek

„Odpověď zaměstnavatelů Hospodářské komory je jednoznačná. Pokud nechceme zastavit průmysl a nechceme zastavit celou řadu dalších oborů, tak to prostě znamená otevřít trh a opravdu za rozumných podmínek sem přitáhnout i pracovníky ze zahraničí, dokonce i pro kvalifikovanější profese,“ odpověděl na stejnou otázku zástupce koalice Spolu Martin Kupka (ODS).

„Já bych nejprve chtěl podtrhnout ta čísla, že my jsme jediná země široko daleko, kde je více volných míst, než je počet nezaměstnaných (…) Já si myslím, že tam už se to blíží k hranici tzv. frikční a přirozené nezaměstnanosti, kdy už v zásadě jsou nezaměstnaní jen ti, kteří nechtějí pracovat. I přesto by to chtělo zvýšit nějakou motivaci,“ reagoval za hnutí ANO Patrik Nacher.

„Nejsem zastáncem toho, aby se natvrdo zarazil příliv pracovníků ze zahraničí, ale myslím si, že by se rozhodně neměl aktivně podporovat. A zejména by si mělo zaostřit na podniky a provozy, kde je nabízena podezřele nízká mzda právě za tím účelem, aby to u nás nikdo nepřijal a bylo možné přijmout levnou zahraniční pracovní sílu, což je nemorální, jak vůči těm zahraničním pracovníkům, tak vůči domácímu obyvatelstvu, které ztrácí pracovní podmínky,“ řekl za Ctirad Musil za stranu Moravané.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme