Preference vrátily do hry Juránka, Vystrčila nebo Valentu. Smůlu má ministryně Maláčová

Přes preferenční hlasy se do krajských zastupitelstev dostalo 48 lidí, tedy necelá desetina nových zastupitelů. V přehledných tabulkách se můžete podívat, komu kroužkování pomohlo – a na čí úkor.

Praha

Poslanec Stanislav Juránek (KDU-ČSL), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), exhejtman Michal Hašek (ČSSD) nebo senátor Ivo Valenta (nezávislý za koalici Trikolóry, Soukromníků a nezávislých). Ti jsou mezi 48 jmény, kterým pomohlo do krajského zastupitelstva kroužkování. Mezi nimi získal vůbec nejvíc preferencí, 4413, právě Juránek. Valenta je zase největším skokanem voleb, postoupil z 43. místa kandidátky.

Naopak nejméně hlasů, které stačily k přeskočení na volené místo, bylo 312 preferencí pro Marka Poledníčka (KDU-ČSL), místostarostu města Ostrov v Karlovarském kraji.

V následující tabulce najdete kandidáty, kterým kroužkování přineslo mandát. Kliknutím do záhlaví ji můžete seřadit podle vlastních kritétií.

Zdroj dat: volby.cz

Další tabulka ukazuje 48 kandidátů, kteří na vykroužkované kolegy doplatili. Většina z nich jsou ti, které vykroužkovaní kolegové sesadili z volitelných pozic, mezi nimi je například senátor Vladislav Vilímec (ODS).

Jsou mezi nimi ale i ti, kteří měli neštěstí ve štěstí: preference je sice vynesly téměř k mandátu, o ten je ale připravili ještě populárnější kolegové. To je i případ ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), které ke zvolení ve Zlínském kraji nestačilo ani 924 preferenčních hlasů. Přeskočila ji poslankyně Alena Gajdůšková.

Zdroj dat: volby.cz