Muž tvrdí, že ve volbách hlasoval pro Habsburka. Komise ale neeviduje žádný neplatný hlas

Na Nejvyšší správní soud se obrátil volič, který podle svých slov vhodil při prezidentských volbách do urny lístek pro Karla Habsburského, komise v jeho okrsku ale neeviduje žádný neplatný hlas. Domáhal se přepočítání hlasů nebo zopakování hlasování v okrsku. Soud jeho stížnost odmítl jako předčasnou, volby lze zpochybnit až po zveřejnění výsledků ve Sbírce zákonů.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby 2018 - kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman

Hlasovací lístky s jednotlivými kandidáty. Ilustrační foto. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Předseda volebního senátu Tomáš Langášek v pondělí uvedl, že první volební podněty už k soudu přicházejí, ačkoliv lhůta pro jejich podávání ještě nezačala.

Pisatel jednoho z podnětů byl v prvním kole přímé volby prezidenta volit v jednom z okrsků v Praze 1. Tvrdí, že do oficiální úřední obálky a následně do urny dal vlastnoručně vyrobený hlasovací lístek se jménem Karla Habsbursko-Lotrinského. Na lístku jej označil za „krále českého a císaře rakouského, právoplatného dědice českého trůnu“.

Ministerstvo vnitra nezaznamenalo během voleb žádný větší problém. Výsledky ale mohou lidé zpochybnit

Číst článek

Podle Českého statistického úřadu komise v okrsku eviduje 587 odevzdaných obálek a stejný počet platných hlasů. Podle muže to znamená, že komise jeho hlas protiprávně připočetla některému z oficiálních kandidátů.

Předčasné stížnosti

Nejvyšší správní soud ve stručném usnesení označil stížnost za předčasnou. Podle zákona lze soudně přezkoumávat až prezidentskou volbu jako celek, nikoliv první kolo, pokud z něj rovnou nevzejde nový prezident.

„Lhůta k podání návrhu se také podle výslovného znění zákona odvíjí od vyhlášení celkového výsledku volby prezidenta státní volební komisí ve Sbírce zákonů,“ stojí v usnesení.

Výsledky letošních prezidentských voleb budou vyhlášeny ve Sbírce zákonů v úterý. V pondělí je projednala Státní volební komise.

Od středy bude možné průběh i výsledky vybírání hlavy státu zpochybnit u Nejvyššího správního soudu, aniž by hrozilo odmítnutí pro předčasnost. Lidé na to budou mít sedmidenní lhůtu, skončí v úterý 6. února. Soud musí o všech podaných návrzích rozhodnout do 15 dnů od jejich doručení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme