Volby u šejků? 'Prezidenta u nás volí letušky i fotbalový trenér,' líčí z místa velvyslanec v Kuvajtu Dvořák

Češi volí prezidenta i ve světě. Jedna z volebních místností je také v Kuvajtu. Server iROZHLAS.cz se ptal českého velvyslance v Kuvajtu Martina Dvořáka, jak probíhá druhá přímá volba českého prezidenta ve Státu Kuvajt, bohaté monarchii v Perském zálivu.

Rozhovor Praha/Kuvajt Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební komise v Kuvajtu, vlevo velvyslanec Martin Dvořák | Foto: Embassy of the Czech Republic in Kuwait

Jaký je zájem o 1. kolo prezidentských voleb ve volebním okrsku v Kuvajtu?
V tuto chvíli (v 9.00 středoevropského času, pozn. red.) tu odvolilo 30 voličů, tedy 65,2 procenta.

Dorazili i lidé s voličskými průkazy?
Kromě dvaačtyřiceti voličů zapsaných v našem zvláštním volebním okrsku přišli čtyři voliči s voličskými průkazy - nechali si je poslat k nám na ambasádu, vyzvedli si je už v pátek a odvolili.

Volí tu tedy nejvíce lidé, kteří tu dlouhodobě žijí a pracují - například doktoři, letušky či fotbalový trenér. Ti všichni jsou na takzvaném zvláštním seznamu. Další voliči pak jsou ti, kteří jsou tu jen na skok a vyšlo jim to právě na volby.

Proč volit prezidenta? Jmenuje ústavní soudce, dokáže blokovat jmenování velvyslanců i profesorů

Číst článek

Cestují k vám za volbami i další Češi působící v regionu?
V naší jurisdikci je i Katar, odkud přijel volit zatím jen Martin Jaroš (reklamní expert dlouhodobě působící v Kataru, pozn. red.). Za dva týdny si to třeba zopakuje. (úsměv)

Jako perličku ale musím nabídnout příběh českého studenta arabistiky, kterému sem přišel voličský průkaz pro 2. kolo voleb, zatímco v 1. kole volil v Novém Dillí, kde měl průkaz pro 1. kolo.

Kolik lidí na volby v Kuvajtu dohlíží?
Komise je čtyřčlenná včetně zapisovatele, jde o lidi z ambasády nebo jejich příbuzné, předsedou jsem já. Přítelkyně jednoho ze členů nám tu celé dva dny vaří a podstrojuje... Během voleb nás také hlídá kuvajtská policie.

V Kuvajtu je o dvě hodiny více než v Česku, ovlivní to nějak průběh voleb?
Volíme ve stejných časech jako v Česku, ale s tím zmiňovaným dvou hodinovým posunem. Takže jsme v sobotu otevírali v šest ráno vašeho času a v poledne budeme pečetit.

Takže pak budete dvě hodiny čekat - až bude v Česku 14.00 - a začnete sčítat?
Přesně tak, podle zákona dvě hodiny čekat, až se volební místnosti zavřou i v Česku, a až potom otevřít urnu, sečíst hlasy a poslat do České republiky, samozřejmě elektronicky. Všechny zastupitelské úřady z celého světa to posílají z počítačů pomocí speciální aplikace na ministerstvo zahraničních věcí, které výsledky dále předává Českému statistickému úřadu.

Když byste srovnal 1. kolo prezidentských voleb s nedávnými parlamentními volbami, liší se nějak? (při parlamentních volbách v říjnu 2017 byla volební účast v Kuvajtu 70,59 procenta, pozn. red.)
Samotný zvláštní seznam voličů se od podzimu rozrostl, ze 34 na 42. Dovolím si poznamenat, že je to trochu i výsledek naší intenzivní propagace na sociálních sítích. Když jsem přijel, otevřeli jsme facebookový i twitterový účet ambasády v Kuvajtu, plníme i Instagram, což hojně sleduje zdejší česká komunita.

sam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme