Německo, Rakousko i Egypt. Jak se volí v českých prezidentských volbách za hranicemi?

Svého prezidenta volí Češi také v zahraničí. Po světě je otevřeno více než 100 místností. Hlasovat můžou třeba čeští vojáci na misích v Afghánistánu a v Iráku, nebo turisté, kteří s sebou mají voličský průkaz.

Káhira/Berlín/Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká volička v Káhiře | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Egypt

V Egyptě volí českého prezidenta krajané i vojáci. Příslušníci českého kontingentu mírové mise na Sinaji přiletěli na volby do Káhiry armádním letadlem. Pro turisty u Rudého moře je ale volební místnost v Káhiře příliš vzdálená. Šestihodinovou cestu do egyptské metropole chce absolvovat jen málokdo.

Volební místnost v Káhiře | Foto: Štěpán Macháček

„Let trvá hodinu ze Šarm aš-Šajchu do Káhiry, jeden den jsme přiletěli, jeden den jsme odvolili a zítra zase odlétáme zpátky,“ přibližuje cestu českých vojáků k volební urně velitel jednotky major Jiří Ulvr.

Jeho čtrnáct mužů volební účast v Káhiře značně zvýší. Mezi prvními pátečními voliči byla i Jarka Ezzatová, nejdéle žijící česká krajanka v Egyptě. „Nebyla jsem akorát minule, protože jsem byla nemocná.“

Volby u šejků? 'Prezidenta u nás volí letušky i fotbalový trenér,' líčí z místa velvyslanec v Kuvajtu Dvořák

Číst článek

Rakousko

Nového českého prezidenta vybírají také ve Vídni. Hned během prvního dne tam odvolilo víc lidí než v celém prvním kole prezidentských voleb před pěti lety. Mezi nimi se našel i jeden prvovolič, který v Čechách vlastně nikdy nežil.

Maxima čeká za dva roky maturita a pak by šel rád na vysokou školu, možná právě v Česku. Cestou politiky se ale vydávat nehodlá, zajímat se o ní ale považuje za povinnost. Tak jako českou, sleduje bedlivě i rakouskou. Srovnávat to ale prý nelze.

Maxim je na seznamu registrovaných voličů, víc než polovina lidí ve Vídni první den ale odvolila na voličský průkaz. Často jsou to ti, kteří jedou do Vídně na výlet, za kulturou nebo do Rakouska na hory.

Německo

V Německu žije podle odhadů německých úřadů až 50 tisíc Čechů. Hlasovat jich tam chodí ovšem jen zlomek. Řada z nich se totiž na volby vrací domů. Na české ambasádě v centru Berlína očekávají asi 500 voličů.

Štěpán Macháček, Pavlína Nečásková, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme