Problémy při sčítání hlasů. Ve třech okrscích převyšují odevzdané hlasy počet obálek

Výsledky za okrsek v Praze Bohnicích, který byl zpracován jako poslední v ČR, ukázal 100,91 procenta odevzdaných hlasů. Počet odevzdaných hlasů tam o pět převyšoval počet vydaných obálek. Obdobný problém se objevil i v Litomyšli a Českých Budějovicích. Český statistický úřad na nesrovnalost upozornil volební komisi, podle ní ale příčinu chyby nelze zpětně dohledat.

Praha (Aktualizováno: 22:13 13. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr na stránku Českého statistického úřadu | Foto: Český statistický úřad | Zdroj: Český statistický úřad

„Na nesrovnalosti ve dvou údajích jsme okrskovou volební komisi upozornili. Po opakovaném přepočtu komise opravila nesoulad mezi celkovým počtem hlasů a hlasy pro jednotlivé kandidáty. Zároveň potvrdila, že počet platných hlasů zůstává vyšší než počet odevzdaných obálek, protože příčinu této chyby již nelze zpětně dohledat," sdělila mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

Koho volili vaši sousedi? Projděte si nejpodrobnější mapu výsledků prvního kola prezidentské volby

Číst článek

Podle ní komise, která za předaná data odpovídá, stvrdila veškeré údaje v zápisu svými podpisy.

Jde o volební okrsek s číslem 8089 s volební místností v Základní škole Ústavní. Voličů v seznamu bylo celkem 858, komise vydala 552 obálek, platných hlasů ale uvádí 557.

Podle celkových výsledků tam u voličů zvítězil Miloš Zeman se 191 hlasy, tedy 34,29 procenta. Druhý byl Jiří Drahoš s 31,59 procenta a 176 hlasy. Volební účast dosáhla 64,34 procenta.

Litomyšl i České Budějovice

Podle zjištění týmu datových novinářů Českého rozhlasu se podobný problém objevil i v dalších dvou volebních místnostech. V okrsku číslo 8 v obci Litomyšl tak například podle údajů Českého statistického úřadu bylo 750 odevzdaných obálek, ale 753 platných hlasů. Celkem tak bylo 100,40 % platných hlasů.

Stejný problém nastal i v českobudějovickém okrsku 10, které podle ČSÚ hlásí 100,27 % platných hlasů. Odchylka od odevzdaných obálek jsou dva platné hlasy.

jra, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme