Druhé kolo voleb do Senátu skončilo. Vyhráli Starostové, ČSSD neobhájila ani jeden mandát

Letošní senátní volby jsou minulostí. Místnosti v celém Česku se uzavřely úderem 14. hodiny. Spočítat zbývá necelé procento okrsků. Lidé vybírali nové senátory v celkem 26 obvodech. Prvenství v horní komoře obhajuje ODS a hnutí Starostové a nezávislí. Oba subjekty měly před volbami shodně 19 mandátů.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:52 10. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen volební komise sype obálky z urny 10. října 2020 v Základní škole Josefa Valčíka v Ostravě po skončení 2. kola senátních voleb

Člen volební komise sype obálky z urny 10. října 2020 v Základní škole Josefa Valčíka v Ostravě po skončení 2. kola senátních voleb | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Voliči v druhém kole senátních voleb rozhodovali i o tom, která senátní frakce bude nově nejsilnější. Svými hlasy tak ovlivnili to, zda v čele horní komory zůstane zástupce ODS, nebo bude vystřídán adeptem Starostů a nezávislých (STAN).

VIDEO: Jak se změní Senát a co je za propadem ČSSD? Pusťte si speciál Radiožurnálu a Plusu

Číst článek

Podle nepsaných pravidel má totiž nejsilnější klub právo zvolit si předsedu Senátu ze svých řad. Post šéfa horní komory nyní zastává Miloš Vystrčil z ODS. Ten už dříve v rozhovoru pro iROZHLAS.cz řekl, že o tuto funkci bude znovu usilovat.

Výsledky druhého kola senátních voleb můžete sledovat ve speciální aplikaci serveru iROZHLAS.cz ZDE, stejně tak nabízíme přehled nového povolebního uspořádání horní komory.

Sečteno je dosud přes 99 procent okrsků, volební účast se zatím pohybuje kolem 16 procent.

První vítěz

Výsledky prvního volebního kola favorizovaly kandidáty navržené starosty. Zbyněk Linhart (za STAN) byl zvolen už v prvním kole a do finále se dostalo dalších deset adeptů nominovaných Starosty a nezávislými. Sedm z nich postoupilo z prvního místa.

Hnutí STAN má také podle propočtů serveru iROZHLAS.cz prvního vítěze druhého kola senátních voleb – senátorem se ve volebním obvodu Kolín zřejmě stane Pavel Kárník, zatím má 79,45 procenta. 

ODS vs. STAN

ODS má ve finále také deset kandidátů, které navrhla, polovina z nich postoupila z prvního místa. Bez ohledu na výsledek finále měly kluby STAN a ODS v horní komoře jistých shodně 16 členů a oba obhajovaly tři křesla.

Kdo obhajuje?

  • Klub ČSSD: 10 mandátů
  • Klub KDU-ČSL: 6 mandátů
  • Klub STAN: 4 mandáty
  • Klub ODS: 3 mandáty
  • Klub ANO: 2 mandáty
  • Klub pro liberální demokracii - SENÁTOR 21: 2 mandáty

Zástupci STAN či SLK a ODS se střetnou ve finále v pěti z 26 obvodů, kde se bude hlasovat. V klubu starostů jsou i oba senátoři za TOP 09, která má ve finále tři nominované.

Početní složení frakcí ovšem ovlivní i to, zda se k nim připojí v případě zvolení některý ze zástupců menších uskupení. V klubu ODS je Ivo Valenta (za Soukromníky), který má šanci obhájit mandát na Uherskohradišťsku.

Třetí nejsilnější frakcí v Senátu pravděpodobně zůstane klub KDU-ČSL. Měla šanci získat sedm senátorů a obhajovala šest křesel z 15.

Debakl ČSSD

Voličské hlasy zřejmě potvrdily také očekávaný propad vládní ČSSD. Sociální demokraté, kteří měli před deseti lety v Senátu nadpoloviční většinu, teď bojovali o zachování vlastního senátorského klubu. Nyní se v lepším případě budou dělit o pozici nejméně početné frakce s klubem ANO a Klubem pro Liberální demokracii – Senátor 21. 

Z kandidátů ČSSD se do druhého kola dostal například někdejší šéf horní komory Milan Štěch, který na Pelhřimovsku prohrál souboj s Jaroslavem Chalupským (za Svobodní).

Favorité volby

Bookmakeři považovali za favority všech deset finalistů navržených starosty, pět kandidátů ODS a tři adepty KDU-ČSL.

Po jednom vítězství by podle kurzů měli mít nominanti ANO, Pirátů, ČSSD, TOP 09, Senátor 21 a Hradeckého demokratického klubu.

Nejvyrovnanější byly podle bookmakerů duely na Znojemsku a Rychnovsku, za nejjistější pokládali zvolení poslankyně ODS Miroslavy Němcové a starosty Vrchlabí Jana Sobotky (za STAN).

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme