Kniha Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím

Volební tahák přehledně: podívejte se, co strany slibují a o co naopak nemají zájem

Jan Boček |

Čtěte dále

Prohlédněte si kompletní volební programy politických stran, přehledně rozdělené do 15 témat.

Největší prostor v programech pro nadcházející parlamentní volby věnují strany tématu příjmů a podnikání, reformám ve veřejné správě a zahraniční politice. Nejméně se naopak věnují sportu, bydlení, regionálním tématům a zemědělství.

Nabízí se i jiný pohled. Tématům armády, policie, terorismu a obecně bezpečnosti věnuje nejvíc prostoru Svoboda a přímá demokracie. Informatiku a reformy veřejné správy nejčastějši otevírají Piráti. Příjmy, sociální politika, bydlení a zdravotnictví jsou klíčové pro ČSSD. Zahraničími tématy se v programu nejhlouběji zabývá TOP 09.

Vyplývá to z analýzy datového oddělení Českého rozhlasu. Analytici, za pomoci Rešeršního oddělení ČRo, v ní prošli programy devíti stran, které mají v aktuálních průzkumech preference nad třemi procenty. V nich pak vyznačili jednotlivé programové body a ke každému doplnili témata, kterými se zabývá.

Následující tabulka ukazuje, jakou část věnují strany jednotlivým tématům ve svých programech, tmavší pole znamená větší podíl. Po najetí na pole se zobrazí nejdůležitější nebo nejtypičtější body k danému tématu, po rozkliknutí odkazu se můžete podívat, jaký prostor v programu strana danému tématu věnovala.

Najetím na název tématu v prvním sloupci zjistíte jeho detailní vymezení.

Volební programy stran

Pro analýzu jsme z webů stran použili nejkratší verzi programu, kterou lze rozdělit do strukturovaných bodů. Nejúspornější je dokument ČSSD s pouhými 43 stručnými body; naopak ANO nabízí pouze dlouhý program s téměř čtyřmi stovkami bodů, často s detailním popisem problému.

Kompletní otagované programy jsou k dispozici zde

Jan Boček