Mimořádný zájem. K volbám v pátek a sobotu přišlo nejvíce lidí od roku 1998

Zatímco první polistopadové volby do Federálního shromáždění v roce 1990 přilákaly na dnešní poměry neuvěřitelnou, téměř 97% účast, v dalších letech postupně zájem lidí o volby klesal. V letošních prezidentských volbách ale k druhému kolu přišlo 66,6 % voličů, což je v porovnání prezidentských a sněmovních voleb nejvíce od roku 1998.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První polistopadové volby v Československu provázela euforie z nově nabytého práva účastnit se svobodných voleb, což se odrazilo i na účasti. K volbám do Federálního shromáždění v roce 1990 přišlo takřka 97 % lidí a o dva roky později procent 85.

JAK SE VOLILO U VÁS?

Podívejte se na výsledky v jednotlivých obcích.

Po rozdělení Československa chodilo ke sněmovním volbám stále méně oprávněných voličů. V roce 2002, kdy byla společnost znechucena tzv. „opoziční smlouvou“ mezi ČSSD a ODS, klesla účast na pouhých 58 procent.

Zeman zůstává na Hradě. Dostal přes 2,8 milionu hlasů, o 150 tisíc více než Drahoš

Číst článek

Nízká účast tehdy pomohla zejména komunistům, kteří získali 18,5 procenta hlasů, což je dodnes jejich nejlepší polistopadový výsledek.

V následujících letech účast stagnovala okolo 60procentní hranice, k čemuž se zařadily i obě kola přímé prezidentské volby v roce 2013 (61 a 59 procent) i první kolo letošní prezidentské volby (téměř 62 procent). Z tohoto trendu se vymanilo až druhé kolo, které proběhlo v pátek a sobotu.

Mediálně exponovaná kampaň a častá agitace známých osobností i samotných prezidentských kandidátů ve výsledku znamenala, že k volebním urnám přišlo 66,6 % voličů.

To znamená, že se v porovnání sněmovních a prezidentských voleb v samostatné České republice dostalo druhé kolo prezidentské volby 2018 na třetí místo po sněmovních volbách v roce 1996 a 1998.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme