Eurovolby 2019: Češi nebudou hlasovat v zahraničí, doma mohou využít voličské průkazy

Už za necelý měsíc budou Češi volit své zástupce v Evropském parlamentu na příštích pět let. V pátek 24. a sobotu 25. května rozhodnou o jménech 21 českých europoslanců. Voliči nacházející se v té době mimo trvalé bydliště si musí nejpozději do 22. května vyřídit voličský průkaz. S tím pak můžou přijít k urnám v kterékoli volební místnosti v Česku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro nadcházející eurovolby mohou voliči zažádat o voličský průkaz, pokud nebudou moci volit v místě svého trvalého bydliště. (Ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V Praze žiju od roku 2012, ale trvalé bydliště mám v Rudné po Pradědem v Jeseníkách. Volby řeším tak, že si většinou poštou, někdy i osobně, zažádám o voličský průkaz, se kterým pak přijdu do nějakého místa, čím obskurnějšího, tím líp, kde jsem ještě nebyl. Spojím to i s nějakým výletem,“ popisuje pro Radiožurnál Marek Bednář svou volební turistiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eurovolby 2019: Češi nebudou hlasovat v zahraničí, doma mohou využít voličské průkazy. Téma pro Zdeňku Trachtovou

Ať už volič potřebuje průkaz kvůli podobnému koníčku nebo ryze z praktických důvodů, musí o něj na obecním úřadě v míst trvalého bydliště osobně požádat nejpozději do 22. května.

Žádost může poslat i poštou, v tom případě ale musí být doručena nejpozději do 17. května.

„Písemná žádost musí být opatřena úředně ověřeným podpisem voliče, nebo zaslána v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky,“ upřesňuje mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Kdo se za nás bude ,prát‘ v EU? Poslechněte si sliby kandidátů do Evropského parlamentu

Číst článek

Pouhý e-mail tedy nestačí. Voličské průkazy začnou obecní úřady vydávat až v květnu. „Obecní úřad předá voličský průkaz nejdříve 9. května, a to buď osobně, nebo osobě, která se prokáže plnou mocí, nebo jej voliči zašle,“ doplňuje Malá.

S průkazem pak mohou lidé hlasovat v jakékoli volebním okrsku na území Česka. Na rozdíl od jiných typů voleb do Evropského parlamentu není možné volit na zastupitelských úřadech v zahraničí.

Češi s trvalým pobytem v cizině, kteří jsou vedeni na stálém seznamu voličů české ambasády, si na ní mohou vyřídit voličský průkaz, odvolit pak ale musí v Česku.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme