Kandidát na prezidenta Kulhánek: šéf Škodovky a manažer Tatry

Podívejte se na profil kandidáta na prezidenta Vratislava Kulhánka.

PROFIL Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Datum a místo narození: 20. listopadu 1943, Plzeň

Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE, 1966); studium na European Business School v Praze (1992).

Kariéra: působil v různých funkcích v oboru financí a ekonomiky ve stavebních firmách (1967 až 1981); v roce 1981 nastoupil do společnosti Motor Jikov, kde se vypracoval až na předsedu představenstva (do roku 1992); ředitel společnosti Robert Bosch (1992 až 1997); předseda představenstva Škody Auto (1997 až 2004); předseda dozorčí rady Škody Auto (2004 až 2007); předseda správní rady společnosti AAA Auto Group (2007 až 2013); jednatel ve vlastní poradenské firmě Industrial Advisors (od roku 2005); v roce 2013 se stal členem manažerského týmu ve společnosti Tatra Trucks.

Stranická příslušnost: člen obnovené Občanské demokratické aliance (ODA); koncem 60. let byl krátce členem KSČ.

Ocenění: v roce 1998 byl vyhlášen manažerem roku; je i držitelem Ceny česko-německého porozumění pro rok 2000.

Rodina: rozvedený, dvě dcery; žije s partnerkou.

Ostatní:

  • Kandidaturu na prezidenta oznámil koncem června. Nabídl mu ji předseda obnovené ODA Pavel Sehnal. Známou politickou značku z 90. let si tento miliardář zaregistroval loni v září. Oba muži se podle Lidových novin znají ještě z doby, kdy Kulhánek působil ve Škodě Auto. Ten v půlce října oznámil, že si pro svou kandidaturu zajistil dostatek poslaneckých podpisů; získal podpisy 23 zákonodárců „z pěti až šesti stran“.
  • Kulhánek se vyjádřil, že úlohu prezidenta považuje spíše za reprezentativní. Při dodržování pravomocí by nechtěl jít k hraně ústavy, natož na hranu nebo za ni. Jako hlava státu by také neuděloval milosti a omezil by počet lidí oceněných státním vyznamenáním.
  • Zapojení do struktur Evropské unie a NATO považuje Kulhánek za samozřejmé, i když vztah k Evropské komisi má negativní. EU podle něj dělá chyby, ale účast v ní považuje za nejlepší variantu. Byl by pro zahájení příprav na zavedení eura.
  • S myšlenkou zkusit politiku koketoval Kulhánek již před pěti lety. Senátní kandidaturu, kterou mu tehdy navrhl lídr hnutí ANO Andrej Babiš, ale Kulhánek odmítl.
  • Jeho desetileté působení v čele Škody Auto je považováno za úspěšné. Vzrostl prodej vozů, zvýšily se tržby i export. Firma uvedla na trh nové modelové řady Fabia, Superb a druhou generaci Octavie, posléze přišly rovněž modely Roomster a druhá generace Fabie.
  • Kulhánek v období 1994 až 1997 působil jako viceprezident Sdružení automobilového průmyslu ČR (SAP), v letech 1997 až 2007 SAP vedl a byl i viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR.
  • V období 2004 až 2008 vedl Český svaz ledního hokeje, působil také ve výkonném výboru Českého olympijského výboru.
  • V současnosti Kulhánek působí v dozorčí radě Kooperativa pojišťovny, v minulosti zasedal ve správních radách Univerzity Karlovy, Technické univerzity Liberec a vědecké rady VŠE.
  • V roce 2004 městský soud v Praze rozhodl, že Kulhánek nebyl agentem československé Státní bezpečnosti (StB) a jeho jméno se tak musí odstranit z oficiálních seznamů spolupracovníků.
  • Mezi své záliby řadí sport, má rád volejbal (hrál první ligu), tenis, běh a zejména jízdu závodními automobily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme