Kandidát na prezidenta Kulhánek: šéf Škodovky a manažer Tatry

Podívejte se na profil kandidáta na prezidenta Vratislava Kulhánka.

PROFIL Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Datum a místo narození: 20. listopadu 1943, Plzeň

Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE, 1966); studium na European Business School v Praze (1992).

Kariéra: působil v různých funkcích v oboru financí a ekonomiky ve stavebních firmách (1967 až 1981); v roce 1981 nastoupil do společnosti Motor Jikov, kde se vypracoval až na předsedu představenstva (do roku 1992); ředitel společnosti Robert Bosch (1992 až 1997); předseda představenstva Škody Auto (1997 až 2004); předseda dozorčí rady Škody Auto (2004 až 2007); předseda správní rady společnosti AAA Auto Group (2007 až 2013); jednatel ve vlastní poradenské firmě Industrial Advisors (od roku 2005); v roce 2013 se stal členem manažerského týmu ve společnosti Tatra Trucks.

Stranická příslušnost: člen obnovené Občanské demokratické aliance (ODA); koncem 60. let byl krátce členem KSČ.

Ocenění: v roce 1998 byl vyhlášen manažerem roku; je i držitelem Ceny česko-německého porozumění pro rok 2000.

Rodina: rozvedený, dvě dcery; žije s partnerkou.

Ostatní:

  • Kandidaturu na prezidenta oznámil koncem června. Nabídl mu ji předseda obnovené ODA Pavel Sehnal. Známou politickou značku z 90. let si tento miliardář zaregistroval loni v září. Oba muži se podle Lidových novin znají ještě z doby, kdy Kulhánek působil ve Škodě Auto. Ten v půlce října oznámil, že si pro svou kandidaturu zajistil dostatek poslaneckých podpisů; získal podpisy 23 zákonodárců „z pěti až šesti stran“.
  • Kulhánek se vyjádřil, že úlohu prezidenta považuje spíše za reprezentativní. Při dodržování pravomocí by nechtěl jít k hraně ústavy, natož na hranu nebo za ni. Jako hlava státu by také neuděloval milosti a omezil by počet lidí oceněných státním vyznamenáním.
  • Zapojení do struktur Evropské unie a NATO považuje Kulhánek za samozřejmé, i když vztah k Evropské komisi má negativní. EU podle něj dělá chyby, ale účast v ní považuje za nejlepší variantu. Byl by pro zahájení příprav na zavedení eura.
  • S myšlenkou zkusit politiku koketoval Kulhánek již před pěti lety. Senátní kandidaturu, kterou mu tehdy navrhl lídr hnutí ANO Andrej Babiš, ale Kulhánek odmítl.
  • Jeho desetileté působení v čele Škody Auto je považováno za úspěšné. Vzrostl prodej vozů, zvýšily se tržby i export. Firma uvedla na trh nové modelové řady Fabia, Superb a druhou generaci Octavie, posléze přišly rovněž modely Roomster a druhá generace Fabie.
  • Kulhánek v období 1994 až 1997 působil jako viceprezident Sdružení automobilového průmyslu ČR (SAP), v letech 1997 až 2007 SAP vedl a byl i viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR.
  • V období 2004 až 2008 vedl Český svaz ledního hokeje, působil také ve výkonném výboru Českého olympijského výboru.
  • V současnosti Kulhánek působí v dozorčí radě Kooperativa pojišťovny, v minulosti zasedal ve správních radách Univerzity Karlovy, Technické univerzity Liberec a vědecké rady VŠE.
  • V roce 2004 městský soud v Praze rozhodl, že Kulhánek nebyl agentem československé Státní bezpečnosti (StB) a jeho jméno se tak musí odstranit z oficiálních seznamů spolupracovníků.
  • Mezi své záliby řadí sport, má rád volejbal (hrál první ligu), tenis, běh a zejména jízdu závodními automobily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme