Všichni Zemanovi 'muži'. Kdo pomáhá v boji o Hrad současnému prezidentovi?

Kancléř Vratislav Mynář, poradce s vazbami na Rusko Martin Nejedlý, ale i slovenský stratég Roman Lipták. Kdo tvoří tým nejbližších spolupracovníků současného prezidenta Miloše Zemana, který usiluje o své znovuzvolení?

seriál Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář a místopředseda Strany Práv Občanů Martin Nejedlý (vpravo) přicházejí k sídlu strany v Praze, kde sledovali 13. ledna 2018 spolu s prezidentem Milošem Zemanem sčítání hlasů v prvním kole prezidentských voleb.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář a místopředseda Strany Práv Občanů Martin Nejedlý (vpravo) přicházejí k sídlu strany v Praze, kde sledovali 13. ledna 2018 spolu s prezidentem Milošem Zemanem sčítání hlasů v prvním kole prezidentských voleb. | Foto: Kamaryt Michal | Zdroj: ČTK

Vratislav Mynář
kancléř

Šéfa kanceláře prezidenta Vratislava Mynáře média v poslední době zmiňovala hlavně v souvislosti s chybějící bezpečností prověrkou či kvůli kauze kolem společnosti Liglass Trading, za kterou se Mynář přimlouval u svého kyrgyzského protějšku.

Všichni Drahošovi 'muži'. Kdo pomáhá v boji o Hrad exšéfovi Akademie věd?

Číst článek

Mynář stojí v čele spolku Přátelé Miloše Zemana, který hlavě státu financuje předvolební kampaň. Investoval například bezmála osm milionů korun do billboardů s podobiznou prezidenta a heslem „Zeman znovu 2018“, audiovizuálních služeb nebo grafických prací. Není přitom jasné, kdo konkrétně tuto sumu zaplatil.

Senátor a předseda Strany práv občanů (SPO) Jan Veleba, který je současně členem spolku, to ve vysílání DVTV nedokázal vysvětlit (více ZDE). Redakce se na to chtěla zeptat také přímo Mynáře, ten však na snahu o telefonický kontakt nereagoval.

Masivní billboardovou a plakátovou kampaň přitom podporovatelé Miloše Zemana plánují podle vyjádření mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka pro Seznam Zprávy teprve spustit. Sám Zeman se přitom soustřeďuje na čtveřici televizních debat.

Martin Nejedlý
poradce

V předvolební kampani Miloše Zemana se angažuje také hradní poradce a dřívější šéf české pobočky ruského ropného gigantu Lukoil Martin Nejedlý. Ten současně sedí ve vedení SPO i spolku Přátelé Miloše Zemana.

Strana práv občan

Strana, kterou Miloš Zeman zakládal a která ještě v roce 2014 nesla označení „zemanovci“, zatím do kampaně prezidenta investovala přes milion korun. Zajistila třeba drobné propagační předměty nebo reklamní bannery na sloupech veřejného osvětlení. SPO poskytla k dispozici také své prostory – v kanceláři v Loretánské ulici poblíž Pražského hradu se konaly tiskové konference v souvislosti se sběrem podpisů i po prvním kole prezidentské volby. Konají se zde podle potřeby i porady Zemanova týmu.

Kateřina Zemanová

Před pěti lety byla Kateřina Zemanová výraznou tváří prezidentské kampaně Zemanova tábora, letos její roli převzala první dáma. Čtyřiadvacetiletá dcera Miloše Zemana studuje v zahraničí, zda svého otce ve volbě veřejně podpoří, není jasné. „Nechte se překvapit,“ odpověděl redakci hradní mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz, zda se Kateřina Zemanová do kampaně ještě zapojí.

Ani v případě SPO není jasné, kde finance na Zemanovu kampaň vzala. Strana byla podle účetní uzávěrky za rok 2016 ve ztrátě a loňský příspěvek od státu na provoz podle údajů ze zvláštního účtu použila na splacení bankovního úvěru. Šéf SPO Jan Veleba na snahu o kontakt nereaguje. Místopředseda partaje Martin Nejedlý alespoň serveru Hlídací pes uvedl, že strana postupuje v souladu se zákonem. „V ničem neporušujeme zákon, nehledejte za tím věci, které tam nejsou,“ řekl.

Jiří Ovčáček
mluvčí

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček je další z výrazných postav kolem prezidenta Miloše Zemana. Z jeho veřejných prohlášení především na sociálních sítích přitom velmi často není zřejmé, zda prezentuje vlastní názory, či tlumočí stanoviska prezidenta. Sám Ovčáček k tomu už dříve namítal, že Miloše Zemana dobře zná a dokáže tak jeho postoje předvídat, navíc je s ním prý i rámcově konzultuje.

Ivana Zemanová
první dáma

První dáma byla šéfkou volebního týmu prezidenta Miloše Zemana usilujícího o jeho znovuzvolení během sběru podpisů na petiční arch. Po dosažení potřebného množství podpisů, které Zemanovi zajistily občanskou kandidaturu, její úkol skončil.

Alespoň tak to prezentoval Hrad ve svých dřívějších prohlášení. Přesto zůstává výraznou tváří kampaně – na veřejnosti stojí po Zemanově boku a doprovodí ho i do televizních debat, jak uvedla v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Prezident Miloš Zeman svolal tiskovou konferenci na sobotu odpoledne, v úvodu projevu poděkoval své ženě Ivaně | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Roman Lipták
analytik

Slovenský expert na politický marketing Roman Lipták se nově stal šéfem analytického odboru Hradu. Na pozici na přelomu roku nahradil Radka Augustina, který se stal novým ředitelem úřadu vlády. Lipták pomohl k vítězství v roce 1999 Rudolfu Schusterovi, když se na Slovensku konala historicky první volba prezidenta, nad tehdy ještě populárním Vladimírem Mečiarem.

Nyní Lipták Zemanovi připravuje analýzy a strategické podklady. „To je momentálně moje základní role. Miloš Zeman je ale profesionální politik, má svoji představu,“ popsal serveru iROZHLAS.cz. Lipták Zemanovi s kampaní pomáhal už před pěti lety. Teď je ale podle něho jiná situace vzhledem k tomu, že Zeman prezidentský úřad obhajuje, a nedá se to tak srovnávat.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme