Vzdali se své domoviny pro dobro strany. Kdo z lídrů kandiduje v 'cizím' kraji?

Kandidují sice z pozice jedničky, do voleb však vedou kraj, který jim je na první pohled cizí. Nasazováním známých tváří mimo jejich domovinu politické strany a hnutí řeší nedostatek osobností v některých krajích, jde ale současně i o strategickou personální politiku. Kde je o lídry nouze a mají nově příchozí k regionu vůbec nějaký vztah?

Přehled Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně za ANO Karla Šlechtová na letošních Chodských slavnostech v Plzeňském kraji

Ministryně za ANO Karla Šlechtová na letošních Chodských slavnostech v Plzeňském kraji | Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Server iROZHLAS.cz připravil přehled politiků, kteří se budou o hlasy voličů ucházet mimo svůj domovský kraj. Z celkem 140 lídrů politických stran a hnutí, které mají podle průzkumu České televize největší volební potenciál (co je to volební potenciál viz box níže), se to týká téměř dvou desítek kandidátů.

Volební průvodce: sněmovní volby se blíží. Už víte, jak hlasovat a na co si dát pozor?

Číst článek

Největší počet „jedniček“ nasazených mimo domov mají Zelení (5), Piráti (3) nebo hnutí ANO (3). Za nimi následují ČSSD a TOP 09 se dvěma lídry. Jednoho vyslance pak mají lidovci, SPD a Starostové a nezávislí.

Naopak komunisty a ODS budou v nadcházejících sněmovních volbách ve všech krajích reprezentovat lidé, kteří jsou v dané oblasti doma.

Ministr dopravy v kraji bez dálnic

Dan Ťok (za ANO)
Praha -> Karlovarský kraj

Při získání nominace od krajského sněmu hnutí ANO ministr Dan Ťok letos v dubnu uvedl, že chce kraji pomoci k tomu, aby byly jeho zájmy ve sněmovně ještě více slyšet.

Ministr Dan Ťok je lídrem kandidátky hnutí ANO na Karlovarsku | Foto: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Když jsme tak hodnotili, kde by bylo potřeba nejvíce pomoct, tak je tady rozpracovaná D6, to znamená spojení na Karlovy Vary, a spoustu dalších i dopravních témat. Proto jsme se dohodli, že Karlovy Vary jsou taková dobrá destinace, kde bych mohl být,“ řekl v květnu Ťok v rozhovoru pro MF Dnes.

Šéf resortu dopravy se přitom narodil v Uherském Hradišti, aktuálně však bydlí v Praze. „Já se bez mučení přiznám, že ani odtud nepocházím, ani jsem tady nic zásadního neprožil. Na druhou stranu Karlovy Vary mám rád a Karlovarsko je úžasný kraj, takže mně se ta myšlenka líbila,“ popsal.

Od své nominace Ťok v Karlovarském kraji řešil zrušení poplatků za jízdu po dálničním obchvatu Sokolova, opravu sokolovského nádraží nebo problémy s železničními budovami. Slavnostně otevíral také novou budovu karlovarského Horního nádraží.

Karlovarský kraj je - co do počtu obyvatel - vůbec nejmenší, zpravidla z něj míří do sněmovny pět poslanců.

„Možnosti kandidovat za Plzeňsko si velmi cením především proto, že mám tento kraj nesmírně ráda už od dětství. O prázdninách jsme každoročně jezdili do chodské Hostouně, byla to krásná léta.“

Karla Šlechtová (za ANO) (ministryně a lídryně Plzeňského kraje)

Karla Šlechtová (za ANO)
Středočeský kraj -> Plzeňský kraj

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová kandiduje ve volbách vůbec poprvé, dosud poslankyní nebyla. Kandidátku hnutí ANO povede v Plzeňském kraji, ačkoli bydlí ve středočeských Holubicích.

„Možnosti kandidovat za Plzeňsko si velmi cením především proto, že mám tento kraj nesmírně ráda už od dětství. O prázdninách jsme každoročně jezdili do chodské Hostouně, byla to krásná léta,“ řekla v červnu o vztahu k regionu Šlechtová západočeskému měsíčníku Plzeňský rozhled.

V Plzni rodačka z Karlových Varů studovala na Západočeské univerzitě. Od ohlášení kandidatury se zúčastnila například Chodských slavností na Domažlicku, kam si s sebou dovezla i zapůjčený chodský kroj.

Jaroslav Faltýnek (ANO)
Olomoucký kraj -> Vysočina

Šéf poslaneckého klubu hnutí ANO měl původně kandidovat jako lídr v Olomouckém kraji. Rodák z Prostějova ale na konci června nahradil na Vysočině na pozici jedničky ministra financí Ivana Pilného. Ten se rozhodl nekandidovat z osobních důvodů.

„Tlak na odstoupení z kandidátky nebyl, ten tlak byl spíš opačný,“ řekl v červnu Pilný ke spekulacím, že byl pod tlakem, aby odstoupil z kandidátky hnutí ANO na Vysočině.

Co je to volební potenciál?

Server iROZHLAS.cz do přehledu zahrnul deset stran a hnutí s největším volebním potenciálem. Vycházel z průzkumu, který pro Českou televizi zpracovaly agentury Median a Kantar TNS. Ty oslovily 5097 lidí a ptaly se jich od 23. srpna do 8. září. Průzkum volebního potenciálu neukazuje možný výsledek voleb, jde o ukazatel aktuálního rozložení politických sil. Oslovení lidé v něm říkají, o kterých stranách uvažují, nevybírají tak jen jednu stranu.

Podle Faltýnka ho předsednictvo hnutí navrhlo na Vysočinu, protože jde o zemědělský kraj. „Já se v zemědělství pohybuji celý život,“ vysvětlil v červenci a doplnil, že čtyři roky vede zemědělský výbor sněmovny.

Olomouckou jedničkou se místo Faltýnka stal hejtman Ladislav Okleštěk, který po sporech v místní buňce nahradil v hejtmanském křesle Otu Koštu.

Martin Stropnický (ANO)
Praha -> Jihomoravský kraj -> Praha

Ministr obrany, poslanec a šéf pražské buňky hnutí ANO se letos vrátil na „domovskou“ kandidátku v Praze. V roce 2013 se přitom dostal do sněmovny z prvního místa kandidátky pro Jihomoravský kraj, kde tehdy hnutí chyběl lídr.

Letos jeho místo na jihu Moravy zaujala tamní náměstkyně hejtmana Taťána Malá.

Liberec ostře proti Marksové

Michaela Marksová (ČSSD)
Praha -> Liberecký kraj

Kandidatura ministryně práce a sociálních věcí v Libereckém kraji vzbudila na jaře nevoli u části spolustraníků. „Paní ministryně Marksové a její práce si vážím, ale není dobře, že je lídrem. Tím by měl být člověk, který zná zdejší prostředí, pochází z něj a zná i jeho problémy,“ kritizovala v květnu podobu kandidátky bývalá primátorka Liberce za ČSSD Martina Rosenbergová. Podobný názor vyjadřoval i bývalý poslanec Michal Kraus z ČSSD.

Proti názorům kritiků se ohradil předseda libereckých sociálních demokratů Milan Šír, Krause i Rosenbergovou přitom označil za „ztroskotance“. Marksovou v roli lídryně v červnu potvrdili liberečtí straníci a později i vedení strany.

„Ta kritika zněla jen od pár lidí. V referendu jsem byla jako lídryně jednoznačně potvrzena,“ napsala serveru iROZHLAS.cz Marksová. „Samozřejmě že do kraje neustále jezdím. Když jsem byla malá, měli jsme chalupu v Hrádku nad Nisou a během svého života jsem tu navštívila spoustu míst, to bych ani nespočítala, protože je tu nádherně,“ popsala svůj vztah k Liberecku.

Z Libereckého kraje míří do sněmovny zpravidla sedm až osm poslanců, co do počtu obyvatel a mandátů je tak druhý nejmenší.

Ministryně Michaela Marksová povede do voleb ČSSD v Libereckém kraji, ačkoli je z Prahy | Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Praha -> Jihomoravský kraj

Po své rezignaci na funkci předsedy ČSSD zůstal Sobotka, stejně jako v uplynulých letech, lídrem v Jihomoravském kraji. Ačkoli bydlí v Praze, vyrůstal ve Slavkově u Brna. „Přestože úředně pan premiér nebydlí již ve Slavkově, těší nás, že se stále cítí jako náš rodák a hrdě se k nám hlásí,“ komentoval už loni na podzim Sobotkův záměr kandidovat na jižní Moravě starosta jeho rodného Slavkova u Brna Michal Boudný.

Na jižní Moravě přitom kvůli své pražské adrese nevolil ani v loňských krajských a senátních volbách.

Při zahájení kampaně v Mikulově Sobotka slíbil lidem v regionu růst platů i opatření proti suchu. „Další důležitá věc, kde může vláda pomoci, je příprava na sucho, protože náš kraj je v rámci České republiky nejvíce ohrožen změnami klimatu,“ nechal se slyšet na konci srpna.

Kateřina Valachová (ČSSD)
Jihomoravský kraj -> Středočeský kraj

Jako ministryně školství zahajovala školní rok dvakrát – a vždy v rodném Brně. Na jižní Moravě chtěla původně i kandidovat do Poslanecké sněmovny, snaha jít do voleb po boku premiéra jí ale nevyšla. Pozici dvojky na středočeské kandidátce pak Valachové podle MF Dnes překvapivě nabídl předseda sněmovny Jan Hamáček.

Interaktivní kandidátky: seřaďte si strany podle vzdělání, věku nebo podílu žen

Číst článek

„Jižní Morava má velké množství silných kandidátů, z naší strany je to jen taktické rozložení sil,“ uvedla Valachová v březnu. Ve Středočeském kraji bude společně s Hamáčkem kandidovat třeba proti Andreji Babišovi z hnutí ANO nebo Miroslavu Kalouskovi z TOP 09.

Proti kandidatuře Valachové se na jaře postavila kolínská buňka středočeské ČSSD, straníkům se nelíbilo její umístění kvůli kauze sportovních dotací na ministerstvu školství. Ta ji stála i křeslo ve vládě.

Na Jihomoravský kraj ve volbách připadá zhruba 23 poslanců a jde tak o jeden z nejsilnějších regionů. O jeden mandát víc se pak bojuje ve Středočeském kraji, který je po Praze druhým nejlidnatějším regionem.

Strategie Kalouska se Schwarzenbergem

Miroslav Kalousek (TOP 09)
Jihočeský kraj -> Středočeský kraj

Ve středních Čechách vede opět stranu do voleb její předseda Miroslav Kalousek. Po hlavním městě je zde TOP 09 nejsilnější. Rodák z Tábora má přitom trvalé bydliště v jihočeské Bechyni a ještě coby člen KDU-ČSL v Jihočeském kraji kandidoval. Podle Kalouska je ale důvod pragmatický.

„Když jsme v roce 2009 s Karlem Schwarzenbergem TOP 09 založili, tak jsme byli jediní dva celostátně známí, takže jsme logicky obsadili dva nejlidnatější obvody, to jsou střední Čechy a Praha,“ uvedl Kalousek. Z Prahy totiž do sněmovny zamíří hned 25 poslanců, ve středních Čechách je to pak o jednoho méně.

Kraji tak Kalousek zůstává nadále věrný. „Navíc mě při minulých volbách potěšilo to, že jsem měl v kraji ze všech kandidátů nejvíc preferenčních hlasů,“ dodal s tím, že letošní silné konkurence se neobává.

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg během zahájení kampaně "Neuhneme" letos na jaře | Foto: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Karel Schwarzenberg (TOP 09)
Středočeský kraj -> Praha

Pražskou kandidátku TOP 09 do říjnových sněmovních voleb – stejně jako v roce 2013 – povede již zmíněný čestný předseda strany Karel Schwarzenberg. Přednost dal Praze, ačkoli trvalé bydliště má ve středočeských Sýkořicích.

Kandidaturu v metropoli mu při minulých sněmovních volbách zajistila pozice celostátního lídra, letos tak strana rozložení osobností podle mluvčího Jakuba Hnáta rozhodla nic neměnit. „V TOP 09 je to rozložení zmíněných lídrů kandidátek dáno spíše tradicí v těchto krajích, kterou držíme od vzniku strany,“ popsal.

Vzpoura starostů, která nepřišla

Jan Farský (STAN)
Liberecký kraj -> Praha

O nasazení v hlavním městě rodáka z Turnova, který ve sněmovně dosud zastupoval Liberecký kraj, Starostové a nezávislí (STAN) rozhodli až v létě. Když definitivně padla spolupráce s lidovci, stal se Jan Farský nejen jedničkou pražské kandidátky, ale i hlavní tváří celostátní kampaně hnutí. Starosty měl přitom původně v Praze coby lídr společné volební koalice reprezentovat předseda hnutí Petr Gazdík. Po ukončení projektu se však stáhl zpátky do Zlínského kraje.

Jan Farský se stal celostátním lídrem Starostů a nezávislých letos v létě po rozpadu koalice s lidovci | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Farského pražská organizace starostů prý přijala bez problémů. „Do Prahy mě pozval Jan Lacina (zástupce starosty na Praze 6 – pozn. red.), který je dvojka na kandidátce a Prahu za mě hodně řeší, protože já řeším hodně celostátní úroveň. Poprosil mě, jestli bych do toho šel, a paradoxně jsem to byl já, kdo vyzýval k námitkám a kdo vyvolával vzpouru, která nepřišla,“ popsal Farský.

„Navíc nejsem úplně Prahou nepolíben. Sedm let tady napůl jako poslanec bydlím a přes rok jsem tu pracoval.“

Místo lídra starostů v metropoli pro sněmovní volby se uvolnilo po Stanislavu Polčákovi. Ten v roce v roce 2014 vyměnil poslanecký mandát za křeslo v Evropském parlamentu. Ve sněmovně ho pak nahradil Martin Plíšek z TOP 09. Polčák se navíc po skandálu kolem personální politiky stáhl ze stranických funkcí. Radiožurnál totiž zjistil, že se radil s podnikatelem Michalem Redlem, který má blízko k uprchlému zločinci Radovanu Krejčířovi.

Pozvánka pro Gabala

Ivan Gabal (za KDU-ČSL)
Praha -> Středočeský kraj

Středočeskou kandidátky lidovců do podzimních sněmovních voleb povede opět jako nestraník poslanec Ivan Gabal. Svůj stávající mandát si zde podle svých slov odsloužil na pozvání středočeské buňky lidovců.

„Spolupráce pokračuje dál, podmínky práce považuji ve středočeské KDU jako nejlepší možné i ve srovnání s dalšími parlamentními kluby,“ popsal Gabal. Ve středních Čechách navíc prý prožil část svého dětství i dospívání. „Měl jsem tu i některé pracovní projekty, takže mám k tomuto regionu docela blízko.“

Okamurovo podnikání

Tomio Okamura (SPD)
Praha -> Středočeský kraj

Šéf SPD Tomio Okamura bude obhajovat poslanecký mandát ve Středočeském kraji, kterému dal před hlavním městem přednost už při minulých volbách v roce 2013. Ještě v roce 2012 v senátních volbách přitom kandidoval za Zlínský kraj, odkud pochází rodina jeho matky.

Proč si vybral zrovna Střední Čechy? „Celý svůj pracovní život propaguji Středočeský kraj doslova po celém světě, a to z vlastních finančních prostředků. Naše cestovní kancelář tam za tu dobu poslala více než milion zahraničních turistů,“ vysvětlil Okamura. Konkurence se prý neobává.

Vyslanci Pirátů

Praha -> Středočeský, Pardubický a Zlínský kraj

Strategickým přesunům výrazných tváří se před říjnovými volbami do sněmovny nevyhnuli ani Piráti. V čele středočeské a pardubické kandidátky tak voliči najdou jména pražských osobností strany, tedy předsedy strany Ivana Bartoše a místopředsedy strany Mikuláše Ferjenčíka.

Zahájení předvolební kampaně Pirátské strany zkraje září. Na snímku předseda strany Ivan Bartoš a lídr kandidátky v Praze Jakub Michálek | Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle Bartoše je Středočeský kraj jedním z klíčových, vzejde z něj totiž celkem 24 poslanců. Jeho kandidatura by tak mohla zde posílit celkový výsledek strany na celostátní úrovni. O hlasy voličů se zde přitom utká s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem nebo předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

„Středočeský kraj je důležitý v rámci toho ne úplně spravedlivého přepočtu na mandáty. Proto nám přišlo logické postavit silnou kandidátku v silném kraji co do počtu obyvatel,“ řekl Bartoš, který je původně z Jablonce nad Nisou.

Ferjenčík zas uvedl, že na Pardubicku vyrostl a má k němu tak blízký vztah. Pražský zástupce povede u Pirátů do voleb také Zlínský kraj – jedničkou je tu Ital žijící dlouhodobě v Česku Giuseppe Maiello.

Zelení Pražáci

Praha -> Středočeský, Jihočeský, Pardubický, Plzeňský

Přetlak v Praze a naopak nedostatek známých tváří v jiných krajích řešila také Strana zelených. Ta z hlavního města vyslala hned čtveřici komunálních politiků, aby vedli kandidátky v kraji napříč Českem.

Starosta Prahy 4 Petr Štepánek bude tak Zelené reprezentovat ve Středočeském kraji, odkud pochází. Lídr Plzeňského kraje Pavel Himl, původem z Vysočiny, působí v zastupitelstvu Prahy 5, jednička na Pardubicku Monika Horáková se zase angažuje na Praze 2. Zastupitel Vsetína pro změnu zaskočí za lídra v Jihomoravském kraji.

Filip Harzer, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme