Evropský tisk: v Česku jde o souboj Východu a Západu. Drahoš je jako Kiska, píší Slováci

Média v Belgii a Nizozemsku považují souboj o prezidentské křeslo za souboj Východu a Západu. Slovenský tisk přirovnává Jiřího Drahoše k současnému prezidentovi Andreji Kiskovi. Britský tisk mluví o českých volbách jako o referendu o současném prezidentovi Zemanovi. Podle německých médií vyhrál první kolo populista, ruská si všímají, že Zeman zvítězil všude kromě Prahy, polská nejsou překvapená výsledkem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský tisk o prvním kole českých prezidentských voleb | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Slovensko

Slovenský tisk dává po prvním kole prezidentských voleb šance na úspěch Jiřímu Drahošovi. Miloš Zeman podle Denníku N získal mnohem méně hlasů, než se očekávalo. Zpravodajství z českých prezidentských voleb řadí většina slovenských médií na první místo.

Slovenský Denník N o českých prezidentských volbách | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Noční můra pražské kavárny o tom, že Miloš Zeman vyhraje volby v prvním kole, se nenaplnila, píše deník Sme a dodává, že první kolo se dá označit za překvapivé už tím, že oproti jiným českým volbám vlastně vůbec ničím nepřekvapilo.

Portál aktuality.sk se snaží hledat v Jiřím Drahošovi srovnání se současným prezidentem Andrejem Kiskou, přesto že to Drahoš sám odmítá. O tom, že v Česku se rodí nový Kiska píšou ale i Hospodarske noviny.

Německo

Prezidentské volby v Česku podle německých médií ukážou, kam chce země v budoucnu směřovat. Do druhého kola podle nich postoupil proruský a proevropský kandidát, současný prezident Miloš Zeman a profesor chemie Jiří Drahoš.

Německý Spiegel online o českých prezidentských volbách | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Vítěze prvního kola Miloše Zemana nazval v analýze server Spiegel Online populistou a pro Česko nejhorší volbou, protože současný prezident údajně polarizoval zemi a posouvá ji směrem k Rusku a Číně. Prezidentské volby jsou tedy hlasováním pro Zemana, nebo proti němu.

Deník Frankfurter Allgemeine si všímá plánů Jiřího Drahoše přimknout Česko coby člena NATO a Evropské unie více k západu. Druhé kolo je podle německých komentátorů otevřené.

Rusko

O prvním kole prezidentské volby v Česku podrobně informovala všechna hlavní ruská média. Myslí si, že boj v druhém kole bude velmi vyrovnaný. Výsledek ale podle nich neovlivní vztahy Ruska a Evropské unie.

Ruské Echo Moskvy o českých prezidentských volbách | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Politolog a specialista na Střední Evropu Ivan Preobraženskij stanici Echo Moskvy řekl, že vítězství v prvním kole Miloši Zemanovi zajistila hlavně vysoká volební účast, ale proruská politika, kterou Zeman prosazuje, měla pro voliče druhořadý význam.

Podle vlivného senátora France Klinceviče nebude mít výsledek českých voleb, ať se už se prezidentem stane kterýkoli z kandidátů, žádný vliv na vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem.

Agentura Ria Novosti si všímá, že Zeman, navzdory odhadům médií, zvítězil nejen na venkově a v malých městech, ale prakticky všude s výjimkou Prahy. Agentura připomíná ale i to, že Zeman výrazně prohrál v zahraničí, včetně Ruska.

Polsko

Druhé kolo českých prezidentských voleb bude podle názoru polských médií střetem mezi západem a východem. Polský veřejnoprávní rozhlas nebo opoziční deník Gazeta Wyborcza líčí Jiřího Drahoše jako prozápadního a Miloše Zemana jako proruského politika.

Polská Gazeta Wyborcza o českých prezidentských volbách | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Polský rozhlas připomíná, že Miloš Zeman navštěvuje Rusko a kritizuje mezinárodní sankce za anexi ukrajinského Krymu. Jiří Drahoš podle Polského rozhlasu usiluje o aktivnější členství České republiky v Evropské unii.

Opoziční deník Gazeta Wyborcza si myslí, že Zeman sice vede, ale dostal méně hlasů, než se čekalo a o českém prezidentovi píše, že vystupuje na konferencích pořádaných ruskými oligarchy a spolupracuje s lidmi svázanými s ruským byznysem.

Polská veřejnoprávní televize si všímá rozdělení české společnosti v názoru na současného prezidenta. Podle opoziční stranice TVN se dá před druhým kolem čekat ostrá negativní kampaň.

Benelux

Souboj o Pražský hrad se rozhodne mezi prorusky orientovaným Milošem Zemanem a proevropsky smýšlejícím Jiřím Drahošem. Tak nejčastěji hodnotí belgická média výsledek prvního kola prezidentských voleb. Na výrazné rozdíly obou kandidátů se zaměřuje také tisk v Nizozemsku.

Belgické La Libre o českých prezidentských volbách | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Belgický deník La Libre představuje Drahoše jako proevropského akademika, který vystupuje zcela opačně než současná hlava státu. Zemana označuje za proruského politika se zálibou v provokacích a frivolním jazyku.

Také belgická veřejnoprávní televize nebo list De Morgen zdůrazňují u obhájce úřadu orientaci na Rusko a Čínu a jeho protiislámské názory. De Morgen zároveň připomíná, že hlavně o Zemanovu podporu se opírá menšinová vláda Andreje Babiše z hnutí ANO.

Nizozemský deník De Telegraaf pak nadcházející druhé kolo voleb shrnuje jako střet Východu a Západu.

Spojené království

Podle deníku Guardian sice Zeman zvítězil v prvním kole, úspěch v kole druhém ale, podle Guardianu, zaručený nemá.

České prezidentské volby jako hlavní článek na britském serveru The Guardian. | Zdroj: repro The Guardian

Deník připomíná, že současná hlava státu čelí kritice za svou blízkost ke krajní pravici i vřelé vztahy s Ruskem a Čínou. Český prezident má omezené pravomoci, má ale tradičně velký vliv na společenskou debatu, píše Guardian.

Server BBC informuje, že Miloš Zeman sklidil oproti očekávání menší úspěch v regionech. Reportér BBC předvídá, že řada voličů, kteří dali svůj hlas neúspěšným kandidátům, podpoří v druhém kole Zemanova vyzyvatele.

haf, jma, mdo, pap, vid, pan, fin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme