Zdravotní stav prezidentských kandidátů? Zvýšený krevní tlak, vyšší hladina cholesterolu, lehčí forma cukrovky

Zajímá vás, jaký je zdravotní stav kandidátů, kteří se ucházejí o Hrad? Co jsou ochotni na sebe prozradit? Český rozhlas je všechny oslovil s dotazem, jestli plánují zveřejnit komplexní zprávu o svém zdravotním stavu, případně s čím se léčí. I v minulosti totiž zdraví prezidentů hrálo nezanedbatelnou roli ve stylu, jakým způsobem vykonávali svoji funkci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koláž vybraných prezidentských kandidátů: Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Petr Hannig, Michal Horáček, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek a Vratislav Kulhánek | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Podle názoru lékařského konsilia je přes veškerou péči zdravotní stav soudruha Ludvíka Svobody nadále vážný, což mu i v budoucnu znemožňuje vykonávat funkci prezidenta Československé socialistické republiky,“ těmito slovy oznamoval poslanec Josef Kempný v roce 1975 předčasný odchod Ludvíka Svobody z prezidentského úřadu.

Ludvík totiž během roku prodělal několik mozkových příhod a plicní embolii. Nebyl zdaleka jediným českým státníkem, kterého trápily vážné zdravotní problémy. A téma zdraví je aktuální i v souvislosti s nadcházející prezidentskou volbou.

Dostatek informací o zdraví prezidenta zamezí nechutným spekulacím, tvrdí komentátor Honzejk

Číst článek

Někteří kandidáti proto plánují zveřejnit svou lékařskou zprávu. Před časem to už udělal kandidující textař Michal Horáček. „Jsou tam různé grafy a obrázky. Můžete si prohlédnout třeba moje játra nebo jiné zajímavé orgány. Já jsem radikálně transparentní. Já chci, abyste o mně věděli úplně všechno,“ odhalil pro Radiožurnál Horáček.

Obecnější vyjádření svého lékaře plánuje zveřejnit také expremiér Mirek Topolánek. „Můj zdravotní stav je lepší než jsem čekal. Cukr 3,6 a diabetici ví, že 3,6 je hluboce pod normou. Takže jsem celých devět let, od toho roku 2008, kdy mi objevili cukrovku, prakticky pod normou,“ nastínil svůj stav bývalý premiér.

Poznamenal ještě, že před nadcházejícími volbami bude sem tam potřebovat nějaký pohyb, aby kampaň přežil. Jinak je podle svých slov naprosto zdráv.

Ve zdravém těle zdravý duch

Fit se cítí také nejmladší z kandidátů – jednačtyřicetiletý Marek Hilšer, nebo bývalý diplomat Pavel Fischer. Také ten plánuje zveřejnit obecné vyjádření svého lékaře. „Jít do detailu v mém případě asi nemá smysl, protože jsem skutečně zdráv a jediné, co beru pravidelně, jsou vitamíny každé ráno, ujistil voliče Fischer.

Bývalý šéf akademie věd Jiří Drahoš bere pravidelně léky na zvýšený krevní tlak. „Jinak netrpím žádnými zásadními neduhy. Sportuji, cvičím, snažím se běhat,“ svěřil se Radiožurnálu Drahoš. „Myslím si, že jsem ve formě, která je zcela přiměřená mému věku,“ dodal.

Zeman cukrovku má. Bylo to laické vyjádření prezidenta, který není lékař, řekl doktor Kalaš

Číst článek

Žádnými vážnými potížemi podle svých slov netrpí ani bývalý šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek, který je svých 74 letech nejstarším kandidátem. A zdráv se cítí i hudebník Petr Hannig nebo zbrojař Jiří Hynek.

„Vidíte mě tady, vypadám fyzicky i zdravotně svěže, aspoň si to myslím. Opravdu nemám vůbec žádné potíže,“ řekl Radiožurnálu Jiří Hynek, který je přesvědčen, že veřejnost má právo znát zdravotní stav prezidenta. Otázkou podle něj zůstává, do jaké hloubky.

„Abych zveřejňoval výpis ze zdravotní dokumentace, tam už jsou soukromé věci, soukromé detaily, a to si myslím, že je trochu nedůstojné to chtít po prezidentských kandidátech,“ objasnil Kulhánek svůj postoj ke zveřejňování lékařské zprávy.

Role reprezentativní

Podle politologa Jiřího Pehe v minulosti chatrné zdraví našich prezidentů často negativně ovlivňovalo výkon jejich funkce. Myslí si proto, že zdravotní stav kandidátů může hrát roli při rozhodování voličů před lednovými volbami.

Trest smrti neobnovíme, shoduje se většina prezidentských kandidátů

Číst článek

„Prezident je v tom českém systému postava téměř monarchická. Pokud prezident není dostatečně reprezentativní, není plně schopen vykonávat prezidentskou funkci, tak si myslím, že to může mít vliv na to, jak budou voliči, zejména ti nerozhodnutí, reagovat,“ soudí politolog o důležitosti zdravotního stavu českého prezidenta.

Spekulace o svém špatném zdravotním stavu dlouhodobě vyvrací současný prezident Miloš Zeman. Začátkem listopadu veřejnost překvapil tvrzením, že si podle svých slov vyléčil cukrovku tím, že jedl sladké.

„My jsme zveřejnili všechno, absolutně všechno. Výsledky magnetické rezonance, počítačové tomografie, výsledky cukrovky, plíce, srdce, játra, ledviny…“ vypočítává současná hlava státu Miloš Zeman.

Češi, se budou rozhodovat mezi celkem devíti potvrzenými kandidáty. K volebním urnám vyrazí 12. a 13. ledna.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme