Demagog.cz: Zeman v prezidentské debatě mluvil víc a řekl sedm nepravdivých výroků, Drahoš dva

Více pravdivých i nepravdivých výroků pro Miloše Zemana – tak zhodnotil úterní prezidentskou debatu na televizi Prima server Demagog.cz. Úřadující prezident pronesl na rozdíl od svého protikandidáta Jiřího Drahoše i více zavádějících a neověřitelných výroků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V debatě, ve které řada témat neměla s prezidentskými kompetencemi nic společného, si připsala dvě třetiny faktických výroků současná hlava státu. Oproti Drahošovi, který byl z tohoto pohledu pasivnější, si ovšem připsal Zeman i více nepravdivých výroků. A to napříč různými tématy," shrnul výsledky pro iROZHLAS.cz vedoucí projektu Demagog.cz Jan Tvrdoň.

Miloš Zeman

Současnému prezidentovi napočítal server 16 pravdivých výroků, sedm nepravdivých, tři zavádějící a dva neověřitelné.

Hodnotí jako nepravdivé tvrzení Miloše Zemana, že Jiří Drahoš je jediný český politik, který souhlasí s přijímáním nelegálních migrantů. Názor na migraci bývalého šéfa Akademie věd podle serveru není mezi českými politiky unikátní. Zemanův výrok podle serveru Demagog.cz nemá „oporu v realitě“.

Komentáře po debatě: kritika moderátora, balkánské publikum a zápas jako v bahně

Číst článek

Není také pravda, že by současný prezident nemluvil o svém protikandidátovi. Mluvil o něm na televizi Barrandov, při návštěvě Jihomoravského kraje, ve Vánočním poselství a i při dalších příležitostech. Navíc Drahoše dlouhodobě napadá prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Server Demagog.cz napsal, že prezident se mýlil i v tom, že ústavní zákon je jediná možnost, jak obejít evropskou směrnici o omezení nošení zbraní. „Podle unijního i vnitrostátního výkladu, není ústavní zákon sám o sobě nadřazen evropské směrnici, naopak obecně platí přednost unijního práva,“ píše se ve factcheckingu. Podle Ústavního soudu je ale tato přednost omezena.

„Dostávám zprávy Bezpečnostní informační služby. Zatímco vy k nim nemáte přístup,“ řekl Zeman v rámci prezidentské debaty. Prezident sice dostává nezkrácenou verzi Bezpečnostní informační služby (BIS), Drahoš ale vždy cituje veřejnou část výroční zprávy. Vedoucí BIS Michal Koudelka navíc uvedl, že sice nemají informace o ovlivnění voleb, zároveň ale vždy existují rizika dezinformačních kampaní.

Dalšího nepravdivého výroku se dopustil Miloš Zeman v souvislosti s takzvaným Dublinem IV. Řekl, že „prezident má jedinou možnost, a sice podání ústavní stížnosti“. Hlava státu nemůže podat ústavní stížnost, pouze může podat návrh na posouzení mezinárodní smlouvy s ústavním pořádkem.

Zeman se také mýlil při hlasování o zákonu o církevních restitucích. Podle něj rozhodl jediný hlas trestně stíhaného poslance Romana Pekárka. Pro zákon, který vrátil sněmovně Senát, a proto musel být schválen alespoň 101 hlasy, hlasovalo 102 poslanců. Takže by byl schválen bez hlasu Pekárka.

To nebyla diskuse prezidentských kandidátů, spíš estráda nebo sportovní zápas, říká komentátor Hartman

Číst článek

K chyběnému výroku došlo i v případě zpětného zdanění církevních restitucí, kdy prezident Zeman obvinil Drahoše, že podle jeho výroku by parlament nemohl přijmout jakýkoliv nový daňový zákon. Nové zákony ale udávají výši, vyměřovací základy a další věci, které ale vždy určují budoucí vztah. Pokud by ale došlo ke změně zákona o církevních restitucích, došlo by podle serveru Demagog.cz k pravé retroaktivitě, tedy změně vztahů, které již proběhly. A to je nepřípustné.

Jiří Drahoš

Jiřímu Drahošovi Demagog napočítal 12 pravdivých výroků a dva nepravdivé.

Kandidát pochybil, když výrok z 90. let o tom, že Česko může přijat 5000 kosovských Balkánců, přiřadil Zemanovi. Ve skutečnosti výrok přenesl jeho ministr zahraničí Jan Kavan.

Nesprávný byl i jeho výrok o tom, že ve zprávách BIS se píše o ovlivňování voleb zahraničními rozvědkami. Zpráva sice mluví o hybridní válce, vysloveně ale neuvádí, že by zahraniční služby volby ovlivňovaly.

Žádné neověřitelné ani zavádějící výroky Demagog u Drahoše nezaznamenal.

pj, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme