Koalice ve Zlíně bude bez Valenty. Dohodlo se vítězné hnutí ANO se STAN, lidovci, Piráty a ODS

Ve Zlíně sestaví koalici vítězné hnutí ANO se STAN, lidovci, Piráty a ODS. Primátorský post si ve Zlíně bude nárokovat ANO. V 41členném zastupitelstvu by koalice měla mít většinu 29 křesel, řekl novinářům náměstek primátora a dvojka na kandidátce ANO Jiří Korec. Před týdnem byla přitom na spadnutí těsná většina ANO, STAN a uskupení Svobodní, jenže překážkou se stala osoba senátora a podnikatele Ivo Valenty z Rozhýbejme Zlín.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iva Valenta, který se stal ve Zlíně překážkou pro sestavení původně zvažované koalice | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

ANO, STAN, lidovce, Piráty a ODS ale ještě čeká vyřešit personální otázky a poměr křesel v radě města. To chtějí řešit po víkendu. „Příští týden by také měla být podepsána koaliční smlouva,“ řekl Korec. 

Hradec Králové povede trojkoalice ANO, ODS a Změna pro Hradec a Zelení. Primátorem bude bývalý děkan

Číst článek

Předchozí avizovaná koalice ANO, STAN a uskupení Svobodní, Soukromníci, Nezávislí – Rozhýbejme Zlín by měly těsnou většinu 21 hlasů. Jenže ředitel zlínského divadla Petr Michálek, který byl trojkou na kandidátce STAN, oznámil, že ji kvůli Valentovi (Soukromníci) nepodpoří. Koalici by tím pádem k většině chyběl hlas.

„Vím, co je kompromis - koneckonců jsem byl připraven spolupracovat s hnutím ANO -, ale nešel jsem do politiky proto, abych v ní podporoval krále hazardu, člověka pravomocně odsouzeného za korupci a majitele stoky jménem Parlamentní listy,“ uvedl Michálek ke spolupráci s Valentou.

Nabídl jsem svou pozici, řekl Valenta

„V pondělí (8. října), když se vedly rozhovory, tak jsem nabídl, že svou pozici dám k dispozici, a to, aniž by někdo měl nějakou výhradu,“ přiblížil vyjednávání pro iROZHLAS.cz Valenta, který je mimo jiné i krajským zastupitelem. „Nikdo tento požadavek nezvedl,“ řekl. 

Miliardář Valenta převede svůj byznys do svěřenských fondů. Hlavní je pro něj politika

Číst článek

Miroslav Adámek, lídr STAN, poté uvedl, že chybějící hlas zajistí a koalice v této podobě pokračuje a ANO a STAN budou nadále hledat dalšího partnera do koalice. Zlín 21 i trojblok lidovců, Pirátů a ODS však účast v koalici odmítali, také kvůli Valentovi.

V pátek v poledne Adámek řekl, že chystaná trojkoalice hnutí ANO, STAN a Rozhýbejme Zlín se rozpadla a o koalici dále jedná jen vítězné ANO s hnutím STAN a hledají partnery.

V posledních čtyřech letech vedla krajské město koalice STAN a ANO, primátorem byl Adámek.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme