Czech Press Photo vyhrál snímek z protestů během návštěvy čínského prezidenta

Porota soutěže Czech Press Photo vybrala vítěze 22. ročníku. Fotografií roku se stal snímek zachycující protesty během návštěvy čínského prezidenta v Česku. Vítěznému snímku dominuje postava zahalená v české vlajce, a nechybí ani padající transparent hájící lidská práva. Autorem je Michal Šula z mediální skupiny Mafra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktualita - single: Michal Šula (Mafra), Protesty proti návštěvě Čínského prezidenta

Aktualita - single: Michal Šula (Mafra), Protesty proti návštěvě Čínského prezidenta | Foto: Michal Šula

Fotograf Michal Šula zvítězil se svým snímkem také v kategorii Aktualita. „Fotografie symbolizuje střet hodnot demokratického světa s čínskou realitou a ilustruje současný stav domácí politické kultury," zdůvodnila svůj výběr mezinárodní porota.

Snímek podle ní kombinuje aktuální společenské téma s výrazným obrazovým řešením. Ačkoliv zachycuje konkrétní situaci, má symbolický obsah a ikonické kvality, kterými dalece přesahuje pouhý záznam reality.

Czech Press Photo 2016. Nejlepší snímek pořídil Michal Šula z mediální skupiny Mafra | Foto: Filip Jandourek

Kategorii Lidé, o kterých se mluví vyhrála fotografie Petra Topiče z Mafry, na kteréeuroposlanec Miloslav Ransdorf přichází do pražského sídla KSČM vysvětlit své zadržení ve Švýcarsku.

World Press Photo vyhrál snímek migranta s dítětem. Uspělo i foto s Bankem

Číst článek

Její zařazení už dříve někteří odborníci kritizovali, Ransdorf je na ní viditelně ve špatné kondici. Necelé dva měsíce nato zemřel.

V kategorii Portrét pak porotu nejvíce zaujal snímek volného fotografa Šimona Pikouse s názvem Lukáš Krpálek: Olympijský hrdina.

Lidé, o kterých se mluví – single: Petr Topič (Mafra), Miloslav Ransdorf přijíždí ze švýcarské banky | Foto: Petr Topič

Nejlepší snímky si zájemci mohou prohlédnout na výstavě od 22. listopadu do 31. ledna na Staroměstské radnici v Praze. Představí 460 vítězných, nominovaných a dalších vybraných fotografií a videí od 100 autorů. Cena diváků bude udělena na základě ankety mezi návštěvníky.

Výstavu doplní doprovodný program v nově otevřené galerii Czech Photo Center v Nových Butovicích. Součástí bude mimo jiné řada prezentací vítězných fotografů a besedy s veřejností.

Fotožurnalistická soutěž Czech Press Photo se koná pravidelně od roku 1995, v roce 2013 se k fotografiím přidalo i video. Loni soutěži dominovalo téma migrace a Fotografií roku se stal snímek Jana Zátorského z Mladé fronty Dnes zobrazující uprchlíky na maďarsko-srbské hranici.

Celkově se letos soutěžilo v deseti kategoriích, tři kategorie má video. „Soutěžící mohli snímky přihlásit do dvou nových fotokategorií, a to Problémy dnešní doby a Lifestyle, a nové videokategorie Investigation," uvedla ředitelka soutěže Veronika Souralová.

Oproti loňskému ročníku byla podle ní témata snímků různorodější.

„Bylo více prostoru pro témata běžného života. Za to jsme rádi, protože Czech Press Photo chce dokázat, že novinářská fotografie se zabývá rovněž pozitivními a lidskými příběhy našeho bytí," doplnila.

Jsem úspěšný fotomodel, směje se Ondřej Bank. Snímek jeho pádu vyhrál World PressPhoto

Číst článek

Porota letos hodnotila práce 349 fotografů, kteří přihlásili celkem 5861 fotografií. Videosekce se zúčastnilo 25 autorů celkovým počtem 41 videí. Počet přihlášených autorů se meziročně zvýšil o 58 a počet přihlášených prací o 2150. Ředitelka soutěže to přisuzuje i faktu, že přihlašovat se bylo možné jen elektronicky, i přidání nových kategorií.

Portrét - single: Šimon Pikous (volný fotograf), Lukáš Krpálek | Foto: Šimon Pikous

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme