Draží obrazy, sochy, nábytek i šperky. Aukční síň Christie's slaví 250 let

Vzácné knihy, rukopisy, obrazy, ale i třeba šperky. Aukční síň Christie's pomáhá měnit majitele nejen uměleckých děl za desítky miliard korun ročně. V pondělí tahle slovutná společnost slaví 250 let své existence.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aukční síň Christie's v Paříži

Aukční síň Christie's v Paříži | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, Tilo 2007

„Rodina pozůstalých začala po zesnulém dědečkovi vyklízet dům. Na půdě našli obraz, nevěděli, od koho by mohl být, tak nám poslali fotku. Kolegové ji viděli a říkali, že by to mohl být Max Pechstein, což je poměrně významný německý expresionista,“ vyprávěla Anna Povejšilová z oddělení impresionismu a moderny londýnské pobočky Christie's.

Přesně tak může začít cesta cenného díla pod kladívko světoznámého licitátora. Není těžké si domyslet, že se ukázalo, že Pechstein je pravý, a půdní nález se nakonec prodal za více než 600.000 liber.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aukční síň Christie's slaví 250 let. Téma připravil David Hošek.

Psal se rok 1766, kdy ctihodný James Christie uzavřel první smlouvu ve své nové stálé síni na londýnské ulici Pall Mall. Tehdy byla jeho situace podstatně snazší. Dneska početný mezinárodní tým v Christie's sleduje geopolitickou situaci ve světě, ekonomické otřesy, změny daňových předpisů. Musí nezbytně podnikat kroky, které jdou daleko nad rámec umění.

„Po krizi v roce 2008 bylo hodně znát, že spousta lidí chtěla prodávat, ale bylo málo kupců. Nebo když se změnila daňová legislativa ve Francii, spousta lidí chtěla nakupovat umění, protože vlastnit umění bylo výhodnější, než mít peníze jen tak na účtu,“ vysvětlovala Povejšilová.

Dobrá investice

Mnoho lidí považuje obrazy, sochy nebo vzácné kusy nábytku v neklidné době za dobrou investici. Některá slovutná díla změní majitele mimo hlavní trh a svět se o tom vůbec nedozví. Většina skvostů ale nového vlastníka najde na aukci.

Slavná aukční síň Sotheby's draží díla současných českých umělců

Číst článek

„Máme výhodu, že spoustu věcí víme – i věci, které nejsou dokumentované v literatuře, hledíme si toho, aby se informace dochovávaly do budoucna, máme relativně dobrý přehled, kde se co nachází, kdo co vlastní, kdo by mohl chtít prodávat a kdo ne,“ myslí si Povejšilová.

Pokud byste se na některé dražby nejen obrazů, ale třeba taky vzácných hodinek nebo lahví vína chtěli podívat, nebo dokonce si přihodit, nemusíte se nezbytně trmácet do New Yorku nebo britské metropole. Přístup na aukce nabízejí u Christie's samozřejmě taky online.

David Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme