Nejlepší britskou stavbou roku je Newport Street Gallery. Odvážné a sebevědomé, řekla porota

Prestižní Stirlingovu cenu za architekturu získala umělecká galerie Newport Street Gallery v Londýně. Informoval o tom britský královský institut architektury, který ocenění uděluje od poloviny 90. let. Ucházet se o něj může libovolná budova z celé Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejlepší britskou stavbou roku je londýnská Newport Street Gallery | Foto: Helene Binet & Prudence Cuming Associates Ltd

Oceněnou budovu vytvořil známý architektonický kabinet Caruso St John, který se specializuje na galerijní prostory. V minulosti se už dvakrát dostal mezi finalisty soutěže Královského institutu britských architektů, konkrétně v roce 2006 a 2012.

Galerie se nachází ve čtvrti Vauxhall na jihu Londýna. Vznikla spojením tří památkově chráněných průmyslových budov z viktoriánské éry, se dvěma nově postavenými objekty. Soukromou sbírku má v budově britský výtvarný umělec Damien Hirst.

Tančící dům je v Praze už 20 let, stále vyvolává rozporuplné reakce

Číst článek

„Přístup architektů Caruso St John k rekonstrukci je citlivý a ukazuje jasné řešení, které vyjadřuje poetické spojení starého a nového," zdůvodnil volbu královský institut architektů.

Porota projekt také označila za odvážný a sebevědomý příspěvek k tomu nejlepšímu z britské architektury. Podle odborníků pak budova v londýnské čtvrti jakoby neutralizovala často kontroverzní Hirstova díla.

Nejlepší britskou stavbou roku je londýnská Newport Street Gallery | Foto: Helene Binet & Prudence Cuming Associates Ltd

Jiří Hošek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme