Obraz Františka Kupky se v Praze vydražil za rekordních 62 milionů korun

Obraz Františka Kupky Série C I. (Protihodnoty) z roku 1935 se v pražském Mánesu prodal v novém domácím aukčním rekordu za 62 milionů korun. Dílo patří k vrcholům světové abstraktní tvorby. Po čtyřech letech z prvního místa žebříčku českých aukcí obraz odsunul jiné Kupkovo dílo Tvar modré.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Františka Kupky se prodal za rekordních 62 milionů korun | Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Kupkova geometrická abstrakce v oleji na dřevěném panelu obsahuje obrazec složený z barevných čar v převládající modré barvě. Dílo o rozměrech 55x60 centimetrů je v původním Kupkou navrhovaném a malovaném rámu. Obraz nakonec získal zájemce, který přihazoval přímo ze sálu, další dražitel licitoval po telefonu.

Dražený obraz je prvním ze Série C z poloviny 30. let, kterou dohromady tvoří 12 obrazů. Před devíti lety se obraz Výšky IV. (Série C II.) prodal za 22,1 milionu korun bez aukční přirážky. Šlo tehdy o první prodej nad 20 milionů na českém trhu.

Jiné Kupkovo dílo Tvar modré bylo v roce 2012 prodáno za 55,75 milionu korun bez aukční přirážky. Vydražila ho společnost Adolf Loos Apartment & Gallery, která pořádala i dnešní aukci.

Ve výstavní síni Mánes se dražila díla s celkovou vyvolávací cenou 147 milionů korun. Nejdražší položkou byl Kupkův obraz za 60 milionů korun. V dražbě byl ale také slavný obraz Žáby Oscara Kokošky.

Kupkův obraz Vzlet se ve Švédsku vydražil za 58 milionů korun

Číst článek

Ten nakonec dosáhl většího zájmu než Kupkovo dílo. Jeho cena totiž během dražby stoupla z 25 na 36,25 milionů korun.

Faktem ale zůstává, že Kupka se z českých autorů prodává nejlépe nejen doma, ale i v zahraničí. Minulý týden švédská síň Stockholms Auktionsverk vydražila Kupkův obraz L'Envolée (Vzlet/Únik) z let 1914 až 1919 za 21 milionů švédských korun.

S provizí a autorským poplatkem se jedná o nový mezinárodní aukční rekord autora a také nejvyšší sumu za práci malíře českého původu. Přibližně jde o 68,7 milionu korun.

ČTK, Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme