V Hongkongu vydražili Warholův obraz Mao Ce-tunga. Sběratel za něj zaplatil přes 315 miliónu korun

Asijský sběratel vydražil v Hongkongu obraz amerického umělce Andyho Warhola za v přepočtu přes 315 miliónů korun. Původní odhady sumy za portrét bývalého čínského vůdce Mao Ce-tunga se pohybovaly ještě výš. Hongkong přitom patří k Číně, která se k pop-artovým obrazům někdejšího vůdce země staví opatrně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlevo jeden z portrétů Mao Ce-tunga, které vytvořil Andy Warhol | Zdroj: Reuters

Soukromý sběratel zaplatil za obraz o dvacet procent více než kupec, který si ho před třemi lety pořídil v Londýně. To podle ředitelky asijské pobočky aukční síně Sotheby's Patti Wangowé dokazuje sílu asijského trhu s uměním.

Warhol začal na Maových portrétech pracovat v roce 1972 v období tání americko-čínských vztahů. Ke zlepšení diplomatických styků po Studené válce přispěla i cesta amerického prezidenta Richarda Nixona do Číny v témže roce. Americký umělec vytvořil podobnou sérii portrétů herečky Marilyn Monroe.

Vztah samotné Číny k těmto obrazům je rozporuplný. Jak upozornila BBC, na souhrnné výstavě Warhola v roce 2013 portréty zesnulého vůdce k vidění nebyly. Namísto toho se v čínských médiích debatovalo o tom, zda je Warholův osobitý styl důkazem respektu nebo zesměšňování Mao Ce-tunga. V posledních letech ale roste zájem čínských kupců o západní umění.

Jakub Lucký, moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme