V Hongkongu vydražili Warholův obraz Mao Ce-tunga. Sběratel za něj zaplatil přes 315 miliónu korun

Asijský sběratel vydražil v Hongkongu obraz amerického umělce Andyho Warhola za v přepočtu přes 315 miliónů korun. Původní odhady sumy za portrét bývalého čínského vůdce Mao Ce-tunga se pohybovaly ještě výš. Hongkong přitom patří k Číně, která se k pop-artovým obrazům někdejšího vůdce země staví opatrně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlevo jeden z portrétů Mao Ce-tunga, které vytvořil Andy Warhol

Vlevo jeden z portrétů Mao Ce-tunga, které vytvořil Andy Warhol | Zdroj: Reuters

Soukromý sběratel zaplatil za obraz o dvacet procent více než kupec, který si ho před třemi lety pořídil v Londýně. To podle ředitelky asijské pobočky aukční síně Sotheby's Patti Wangowé dokazuje sílu asijského trhu s uměním.

Warhol začal na Maových portrétech pracovat v roce 1972 v období tání americko-čínských vztahů. Ke zlepšení diplomatických styků po Studené válce přispěla i cesta amerického prezidenta Richarda Nixona do Číny v témže roce. Americký umělec vytvořil podobnou sérii portrétů herečky Marilyn Monroe.

Vztah samotné Číny k těmto obrazům je rozporuplný. Jak upozornila BBC, na souhrnné výstavě Warhola v roce 2013 portréty zesnulého vůdce k vidění nebyly. Namísto toho se v čínských médiích debatovalo o tom, zda je Warholův osobitý styl důkazem respektu nebo zesměšňování Mao Ce-tunga. V posledních letech ale roste zájem čínských kupců o západní umění.

Jakub Lucký, moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme