Zemřel Jan Rajlich, přední český grafik a zakládající člen Sdružení Q nebo Bienále

Ve věku 96 let v Brně po krátké nemoci zemřel přední český grafik Jan Rajlich. Umělec byl zakladatelem Bienále Brno a laureátem Ceny města Brna. O jeho úmrtí informovala ČTK rodina zemřelého.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Rajlich st. s jedním ze svých obrazů | Foto: Jan Rajlich ml.

Jan Rajlich byl rodákem z jihočeské Dírné, vystudoval baťovskou Školu umění ve Zlíně a od roku 1950 spojil svůj život s Brnem.

Věnoval se zejména užité i volné grafice, byl průkopníkem koordinovaného vizuálního stylu a ve světě uznávaným tvůrcem plakátů. Stal se zakládajícím členem uměleckého Sdružení Q a Sdružení Bienále Brno. Za svoji tvorbu byl vícekrát oceněn doma i v zahraničí.

Rajlichovou poslední výstavou je retrospektiva v Galerii Václava Chada zlínského zámku, jejíž vernisáže se před 14 dny ještě osobně zúčastnil. Výstava potrvá do poloviny ledna příštího roku.

Práci nestora české grafiky shrnuje letos vydaná kniha Brno - černá bílá. Uznávaný výtvarník popsal brněnskou uměleckou scénu v druhé polovině 20. století, ale také tehdejší všední život, počátky veletrhů nebo zlatou éru brněnského hokeje v 50. a 60. letech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme