Autor

Zdeněk Přidal

Narodil se v roce 1978 v Hradci Králové do muzikantské rodiny. Vyrůstal s deskami Weather Report, Buddyho Riche, Oscara Petersona, The Doors, Carlose Santany nebo Singers Unlimited. Za nejzábavnější hudební disciplínu považuje překračování žánrů.

Na stanici Český rozhlas Jazz připravuje měsíčník Jazz Profil. Na Vltavě ho uslyšíte v pořadu Worldbeat, příležitostně uvádí pořady Jazz notes a Jazz & World Live. Jako hudební dramaturg se podílí na přípravě pořadů ArtCafé, Svět jiné hudby, MusiCafé a Sedmé nebe a na sestavování dramaturgického plánu hudební prvovýroby.

Od roku 2010 sdílí svou lásku k hudbě s dcerou Marií.

RSS autora

Články autora

|Zdeněk Přidal |Film

Český kinematograf představí počátky filmu. Některé exponáty si mohou lidé vyzkoušet

Do romantické doby prvních filmových projekcí před sto dvaceti lety zavede návštěvníky nová výstava v Národním technickém muzeu v Praze. Od středy si mohou prohlédnout předchůdce filmové techniky, ale také moderní projekční přístroj, který sloužil prezidentu Masarykovi na zámku v Lánech. Některé exponáty si mohou zájemci i vyzkoušet, například Edisonův kinetoskop z roku 1894.

|Zdeněk Přidal |Výtvarné umění

Muchova Slovanská epopej zamíří na asijské turné v únoru, do Prahy se vrátí v polovině roku 2018

Cyklus obrazů Slovanská epopej od Alfonse Muchy vyrazí v příštím roce na dvouleté asijské turné. Od března bude vystavený v japonském Tokiu. Potom se má dvacítka obrazů přesunout do jednoho z největších čínských muzeí v Nan-ťingu. Do června 2018 ji pak uvidí návštěvníci ještě ve dvou čínských městech. Příští měsíc přijedou do Prahy zástupci tří čínských muzeí, aby vyjednali s vedením Galerie hlavního města Prahy konkrétní podmínky zápůjčky.

|Zdeněk Přidal |Hudba

U2 slaví 40. výročí. Původně punková kapela svoji kariéru nastartovala v 80. letech

Přesně před čtyřiceti lety se sešli na první zkoušce členové irské rockové skupiny Larry Mullen Band, brzy si ale změnili název na U2 a pokusili se navázat na to nejlepší z ostrovního punku. Kritiku a publikum to ale příliš nepřesvědčilo. Osmdesátá léta vše změnila, v roce 1987 se U2 celosvětově prosadili vydáním desky The Joshua Tree. Celkem se jí prodalo 25 milionů kopií.

| ČRo, Zdeněk Přidal |Výtvarné umění

Obrazy vytváří s pomocí meotaru. Je tam zář i ticho, říká Marcel Bárta o své výstavě v Kaštanu

Své obrazy vytváří s pomocí meotaru a své metodě říká meotarismus. „Výhoda je, že člověk nemusí mít ateliér,“ říká o své výtvarnické dráze Marcel Bárta, který je jinak známý spíš jako saxofonista. Zájemci o jeho obrazy na ně mohou narazit třeba v knize, na obalu cédéčka a nově si je mohou prohlédnout také na výstavě v pražském kulturním centru Kaštan.

| ČRo, Zdeněk Přidal |Výtvarné umění

To nejlepší opět k vidění v Praze. Výstava World Press Photo připomene i hrozivý pád Ondřeje Banka

To nejlepší ze světové novinářské fotografie je od pátku k vidění na pražské výstavě prestižní soutěže World Press Photo. Uspěl v ní i český lyžař Ondřej Bank. I když ne jako autor fotografie, ale jako objekt. Ve sportovní kategorii soutěže totiž zvítězil snímek zachycující jeho pád na loňském mistrovství světa v americkém Beaver Creeku. Spolu s ostatními oceněnými fotografiemi bude snímek viset v Křížové chodbě pražského Karolina až do října.

|Marika Táborská, Zdeněk Přidal |Zprávy z domova

Armáda uklidňuje paniku kolem cvičiště u Vyškova

Naše armáda nabídne v budoucnosti výcvikový prostor Březina u Vyškova specialistům z armád NATO pro nácvik ochrany proti zbraním hromadného ničení. Potvrdili to dnes představitelé armády a ministerstva obrany. Náměstek ministra Jaroslav Škopek ale odmítá zprávy tisku o tom, že v Březině půjde o cvičení s chemickými zbraněmi.

|Milan Kopp, Zdeněk Přidal |Zprávy z domova

Miloši Zemanovi hrozí další žaloba za urážku

Premiéru Miloši Zemanovi hrozí žaloba. Připravuje ji senátor a šéf ODA Michael Žantovský. Předseda vlády se má zodpovídat z toho, že včera v Brně o Žantovském mluvil jako o skútru - což je podle něj zkratka zkurveného trpaslíka. Senátor bude zřejmě žádat i finanční satisfakci, kterou věnuje na obranu svobody slova. Podrobnosti má Zdeněk Přidal, Český rozhlas Brno.

|Markéta Kaclová, Ivan Holas, Zdeněk Přidal |Zprávy z domova

Vláda o vyčištění Novomlýnských nádrží a přesunu brněnského nádraží

Vláda je opět na cestách. Cílem dnešního výjezdního zasedání je tentokrát Brno. Hlavní téma zasedání kabinetu je hospodářská a sociální situace Jihomoravského kraje. Ministři také posoudí převzetí pohledávek železničních opraváren u Českých drah konsolidační agenturou. Ministři se budou radit, zda a za jaké peníze vyčistit přítoky Novomlýnských nádrží. Rozhodovat budou také o budoucím umístění brněnského hlavního železničního nádraží.

|Markéta Kaclová, Zdeněk Přidal |Zprávy z domova

Ombudsman přijal 3 tisíce stížností

Téměř 3 tisíce podnětů přijal veřejný ochránce práv za první rok své činnosti. Vyplývá to z výroční zprávy úřadu, kterou ombudsman předloží Poslanecké sněmovně na jejím zasedání na konci dubna. Povaha i původ podnětů se přitom za 15měsíční existenci instituce ombudsmana v České republice významně změnily.