Alpská jezera zaplavují jedy z tajících ledovců

Švýcarsko letos posouvalo hranice o 150 metrů na italské území. Důvodem jsou tající alpské ledovce. Doposud byla hranice nedaleko Zermattu, nad kterým se tyčí Matterhorn, vyznačena přímo v ledovci. Aby hraniční linie kopírovala skalní podloží, bylo ji třeba překreslit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tající ledovec

tající ledovec | Foto: www.turistika.cz

Prudké tání alpských ledovců přináší ovšem mnohem dramatičtější změny než jen přemalovávání hranic. Vědci z curyšskou univerzitu ETH letos přišli s alarmující studií podle níž alpská jezera zaplavují jedy z ledovců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celá reportáž redaktorky Klára Stejskalová, která navštívila curyšskou univerzitu ETH.

"Toto je sediment ze dna jezera," ukazuje v laboratoři švýcarské univerzity ETH Christian Bogdal, který spolu s kolegou Peterem Schmidtem zkoumali usazeniny v několika alpských nádržích, mimo jiné v Oberaarsee ve výšce 2300 metrů nad mořem.

"Ze sedimentů se dá číst podobně jako z letokruhů u stromů. Tady u této usazeniny můžeme jít do doby před 150 lety," vysvětluje vědec. Alarmující je ovšem přítomnost jedů v těch nejčerstvějších vrstvách. "Můžeme říct, že látky jako DDT, insekticidy a další chemikálie, které se vyráběly v 60. - 70. letech ve velkém stylu, se kvůli tání ledovců dostaly i do horských vodních nádrží," dodává Bogdal.

Jedy zamrzly v ledovci a teď roztávají

V Oberaarsee je tak více jedů než například v Bodamském jezeře. Dioxiny byly dlouho uzavřené v ledu, za posledních 10 let ovšem odtál z hornoaarského ledovce 120 metrový pás. "Ledovce masivně ztrácejí na síle. A jev bude určitě pokračovat," říká Christian Bogdal. Toxické látky, které ohrožují zdraví a pravděpodobně vyvolávají i rakovinu, se uvolňují i z ostatních tajících ledovců.

Švýcarští vědci Christian Bogdal s kolegou Peterem Schmidtem v laboratoři curyšské univerzity ETH, kteří zkoumají usazeniny v několika alpských nádržích. | Foto: Klára Stejskalová

"Nyní pracujeme na další studii, ve které zjišťujeme, jak se ty látky transportují, jakou rychlostí se dostávají do oběhu, jak rychle do ovzduší," popisuje svou další práci švýcarský vědec.

"Také chceme studovat, zda se bifenyly ze stavebních materiálů a nové chemikálie, které se dnes používají v elektrospotřebičích taky neusazují v ledovcích," říká Bogdal. Nebezpečné látky by tak mohly ohrozit zásobování vodou vysokohorských chat. A to určitě nejen ve Waliských Alpách.

Ledovce tají rychleji

Podle zprávy OSN pro životní prostředí se tempo tání ledovců zrychluje. V 80. - 90. letech se ledovce ztenčovaly o 0,3 metru ročně, teď už o 50 decimetrů. Dokonce hrozí, že některé ledové hory v blízké budoucnosti zcela zmizí. Ohrožená je Indie, ale i Norsko.

Co říkáte takovým kritikům jako je například prezident Václav Klaus, který globální oteplování popírá, ptáme se vedoucího výzkumného týmu z curyšské univerzity Petera Schmidta:

"Taní ledovců je jasný nezpochybnitelný jev. Každý může vidět, jak se za posledních 50 až 100 let zmenšily. Zřetelně to prokazují měření i fotografie. Ale samozřejmě je otázkou, co vše je příčinou tohoto jevu. Naše studie je jen o jednom malém, ale důležitém efektu. Samozřejmě nejde zatím o dramaticky tragické následky ani pokud jde o nás, tak ani pokud jde o ryby. Ale musíme vidět, jaké možné dopady může mít používání škodlivin v globálním měřítku a že ty jedy přežívají v přírodě i 30 let po zákazu používání."

Klára Stejskalová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme