Čeští speleologové objevili v Mexiku čtvrtou nejdelší zaplavenou jeskyni na světě

Tým českých speleologů, který se pod povrch mexického poloostrova Yucatán vrací už od roku 2003, objevil čtvrtou nejdelší zaplavenou jeskyni na světě. K doposud známému systému chodeb Ko´ox Baal v délce přes 36 kilometrů, přibyl nový dvacetikilometrový prostor Tux Kupaxa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odysea - 17.4. Jeskyně Výpustek | Foto: Světlana Lavičková

„Propojení obou systémů se dá předpokládat na základě mapování a měření,“ poodhaluje práci expedice jeden z objevitelů, Daniel Hutňan z České speleologické společnosti (ČSS).

„Táhneme za sebou vodící šňůru, která je značená v určitých vzdálenostech uzlíky. Dál používáme buzolu a hloubkoměr. Na základě vynesení těchto tří bodů do mapy získáme tzv. polygon, který nám ukazuje směr, kterým jeskyně jde na povrchu,“ dodává Hutňan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniel Hutňan z České speleologické společnosti.mp3

Úspěch našich speleopotápěčů tkví hlavně v jejich prvotním zaměření. Rekrutovali se z odborníků, kteří se pohybovali v suchých jeskyních a mají speleologické návyky.

Mezi ně patří i to, že jeskyně dokáží podrobně zmapovat a k tomu se naučili potápět. Kdežto zahraniční speleopotápěči se většinou adaptují z klasických potápěčů.

Češi našli v Mexiku i několik koster vyhynulých živočichů. Jedná se o torzo mastodonta. „Je to jen hromádka kostí, které tam byly naplaveny uměle. Ale našli jsme i pozůstatky živočichů, kteří v jeskyni žili, například prehistorického lenochoda o délce přes tři metry,“ přibližuje člen expedice Daniel Huňan. Výsledky bude ČSS prezentovat na 16. mezinárodním speleologickém kongresu.

Mapování mexických jeskynních systémů ale není systematické. Speleologové se snaží zaměřit hlavně jen polygon. Z největších světových jeskynních systému, které jsou na Yucatánu, je zaneseno do map asi 10 procent. Měření zabere víc času než objevování a málokdo se o něj snaží.

Financování expedic jde s občasnou podporu ze soukromých zdrojů, převážně z vlastních kapes a samotní jeskyňáři je vnímají převážně jako hobby. „Finančně to zas tak náročné není. Jedna expedice vyjde na necelých padesát tisíc korun. Je to především radost,“ shrnuje Daniel Hutňan z České speleologické společnosti.

Vladimír Kroc, Jakub Viliš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme