Co čeká svět za 20 let? Ekonomické a možná i ozbrojené konflikty

Vytvářet scénáře toho, kam se bude v příštích desetiletích vyvíjet svět, je trochu jako věštit z křišťálové koule. Nicméně už dnes jsou vidět zárodky trendů, které ten směr naznačují. Zašel jsem do Centra pro sociální a ekonomické strategie Univerzity Karlovy v Praze, abych zjistil, které trendy jsou nejzávaznější a co s sebou mohou přinést.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planeta Země

Planeta Země | Foto: NASA - Johnson Space Center

Jak říká vedoucí Centra profesor Martin Potůček, světu hrozí kolaps globálního měnového systému a spolu s tím i globální ekonomická válka: „Celá naše generace, generace posledních šedesáti let, sice zažila různé měnové otřesy, nicméně to nebyl globální měnový otřes. To, co teď hrozí, je to, že skutečně krev ekonomika, finance, velmi zkomplikuje hospodářský rozvoj a způsobí mnohé další negativní důsledky pro život nás a budoucích generací."

Přehrát

00:00 / 00:00

Celou reportáž Pavla Poláka si můžete také poslechnout.

Americký dolar slábne, stejně jako slábne důvěra v něj. Euro prochází v posledních měsících velkou krizí. Přičemž právě obě měny, dolar a euro, byly hlavním garantem koloběhu světových financí. Ve chvíli, kdy světové ekonomice dochází dech, by tu měla být nějaká instituce, která by mohla reagovat na světové změny. Existuje ale? A právě toho se týká další hrozba, která nad světem visí.

„Instituce a mechanismy, které tady byly, fungovaly po 2. světové válce, pomalu už nestačí globálním reáliím. Myslím si, že signifikantní je i to, že se v určité krizi nachází hlavní produkt 2. světové války, což je Organizace spojených národů, která přestala být funkční platformou pro to, aby nějakým způsobem se státy mezi sebou dohadovaly o klíčových otázkách politického a ekonomického rozvoje,“ podotýká doktor Miloš Balabán.

Svět - zdá se - ztrácí akceschopnost, prochází si jakousi krizí globálního vládnutí. A to zrovna v době, kdy se volá po rychlých a účinných řešeních. „Pokud nenajdeme vhodné nástroje řešení těchto výzev a rizik, tak je docela možné, že svět v budoucnu čeká fáze posílení velmi autoritativních režimů a s tím i fáze výrazného růstu nebezpečí globálních konfliktů, i ozbrojených konfliktů,“ upozorňuje Potůček.

Výhledy do budoucnosti, do následujících přibližně dvaceti let, jsou - přiznejme si - poněkud chmurné. Ale i v každé krizi, jak říká profesor Potůček, je vždycky alespoň špetka optimismu. „Svět byl, je a bude svým způsobem v krizi. Součástí vývoje lidské společnosti jsou krize, ale také snahy je vyřešit,“ dodal Potůček.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme