Francouzsko-britská plachetnice obeplula svět za 45 dní. Dosáhla zřejmě hranice možností

Dlouho byla cílem jachtařů magická hranice 80 dní, za kterou se snažili obeplout svět. Trofej za tento výkon nese jméno francouzského spisovatele a otce sci-fi Julesa Vernea a poprvé byla udělena v roce 1993. Od té doby náleží posádce, která vytyčenou trasu zvládne nejrychleji. Teď možná změnila majitele naposled.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posádka plachetnice Banque Populaire oslavuje v cílí rekordní plaby v Brestu | Zdroj: Reuters

„Je to extrémní výkon. Úplně něco neuvěřitelného,“ ocenil český oceánský jachtař David Křížek francouzsko-britskou posádky, které se podařilo obeplout svět za 45 dní, 13 hodin, 42 minuty a 53 vteřin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzsko-britská plachetnice obeplula svět za 45 dní. Podrobnosti o rekordní plavbě přidává Ondřej Bouda

O moc rychleji už to podle Křížka nejde. „Podle všech propočtů bylo zjištěno, že už nezáleží na technologii. Nejrychleji lze svět obeplout za 45 dnů,“ řekl.

Technologie v posledních letech pomohly srazit čas potřebný k obeplutí zeměkoule, omezení ale teď klade příroda.

„Potřebujete se dostat před frontální systém a před ním, kde je silný vítr, ale ještě není rozbouřené moře, plout,“ vysvětluje český jachtař.

Jenže větrů loď za svou cestu vystřídá několik - od startu mezi Francií a Spojeným královstvím pomocí pasátů křížem krážem přes Atlantik a potom kolem Mysu Dobré naděje do Indického oceánu.

Plachetnice Banque Populaire | Foto: Reuters

„A tam se musí dostat do toho frontálního systému, který je potom proveze Indickým oceánem, Tichým oceánem, a když mají štěstí, tak se frontální systém stočí na sever do Atlantiku a vyveze je ještě skoro až k rovníku,“ popsal Křížek.

Za ideálních podmínek to lze podle počítačových modelů stihnout právě za 45 dní. A to ještě musí mít posádka štěstí na překonávání rovníkových tišin. Je tedy možné, že trofej plachetnici Banque Populaire v za nejrychlejší obeplutí zeměkoule už nikdo nikdy nevezme.

Ondřej Bouda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme