Letošní rok bude o jednu sekundu delší. Čas se srovná s otáčením Země

Rok 2015 bude o sekundu delší. Takzvaná přestupná vteřina se přidá v Česku zítra ve dvě hodiny ráno. Důvodem je postupné zpomalování zemské rotace, proto se musí srovnat atomový čas s otáčením Země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hodiny, hodinky

hodiny, hodinky | Foto: CC0 Public domain, SplitShire

„Máme velmi přesný čas, říká se mu atomový čas. Ten je přesně definován a běží s naprostou přesností, ale tím pádem se rozchází se zemskou rotací,“ vysvětluje Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Na hodinách se proto dnes ve dvě hodiny ráno objeví šedesátka. Bude tedy 1 hodina 59 minut a 60 sekund.

„Změna nastane celosvětově v jeden okamžik, a to o půlnoci světového času. Protože používáme středoevropský čas, tak jsme posunuti o hodinu a navíc mám v současné době letní čas, takže to u nás nebude o půlnoci, ale ve dvě hodiny,“ upozorňuje Suchan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letošní rok bude o jednu sekundu delší. Důvod vysvětlil Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR

Přestupná sekunda se začala přidávat v roce 1972. Od té doby se k času připojila 26krát. Přidání sekundy hlídá Mezinárodní služba rotace Země.

Nadšenci by měli mít po ruce fotoaparát. Snímky totiž mohou poslat České astronomické společnosti. Ta má k tomuto účelu na svém webu formulář.

Mohlo by jít o opravdu unikátní snímek. Mezinárodní služba rotace Země přemýšlí o tom, že by přesnou vteřinu zrušila.

„Uvažuje se o vypuštění tohoto mechanismu vkládání jedné sekundy. Vložila by se až přestupná hodina. To by nastalo tak za pět nebo šest tisíc let,“ přibližuje Pavel Suchan.

Na přestupnou sekundu se musí připravit hlavně počítače. V roce 2012, kdy se vteřina naposledy přidávala, nastal na některých serverech chaos. Letos by k tomu ale podle Suchana dojít nemělo.

„Mezinárodní služba rotace Země tuto změnu hlásila už v lednu. Dokonce existují velmi pečlivě sestavené manuály pro správce serverů, webů a podobně, jak tuto přestupnou sekundu vložit a jak to ošetřit v programu a softwaru,“ dodává Suchan.

Alžběta Havlová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme