Miliony lidí o půl deváté zhasínají světlo. Připojí se tak k Hodině Země

Města z více než 150 zemí a miliony lidí dnes večer zhasnou všechna světla. Celosvětový projekt Hodina Země má upozornit na devastaci životního prostředí. Od půl deváté do půl desáté zhasnou postupně světla měst napříč všemi časovými pásmy. Poprvé se letos zapojí také ruský Kreml a Rudé náměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova opery v Sydney v průběhu Hodiny Země zezelenala na podporu energie z obnovitelných zdrojů

Budova opery v Sydney v průběhu Hodiny Země zezelenala na podporu energie z obnovitelných zdrojů | Zdroj: Reuters

„Udělejme naši část a společně zhasněme světla pro čistší a zelenější svět,“ vyzval k účasti na projektu generální tajemník OSN Pan Ki-Mun.

V Evropě zhasne osvětlení památek - třeba Braniborské brány v Berlíně, potemní poprvé ve své historii i socha Malé mořské víly v Kodani, poprvé zhasnou i světla u sochy Michelangelova Davida ve Florencii. Osvětlená nebude ani Eiffelova věž v Paříži či Buckinghamský palác v Londýně.

Na americkém kontinentě bude na hodinu beze světla i náměstí, které je proslulé svojí září i za noci, newyorské Times Square.

K Hodině Země se zhasnutím veřejného osvětlení připojí i několik obcí na jižní Moravě

Číst článek

Zvlášť velkou publicitu má dnes Hodina Země v Rusku, protože díky nařízení prezidenta Vladimira Putina zhasne poprvé celý Kreml.

V Praze zhasne například osvětlení Petřínské rozhledny, Karlova mostu, Staroměstské věže nebo Vyšehradu.

Hodina Země je ve Skotsku už tradicí, zhasne i hrad v Edinburghu

Číst článek

Bez zajímavosti pak není, že mají poprvé Hodinu Země monitorovat a dokumentovat kosmonauti Roman Romaněnko, Thomas Marshburn a Chris Hadfield z paluby Mezinárodní vesmírné stanice.

Ke zhasnutí světel vyzval své fanoušky také nejlepší fotbalový hráč světa Lionel Messi.

Moskva, Kreml | Foto: CC SA 1.0, Vladimir Rudakov

Země ve východní Asii a Tichomoří se připojily k největší symbolické akci na světě - Hodině Země – již v našich odpoledních hodinách.

Vzhledem k časovému posunu začali zhasínat nejdříve na východě. Hodinu Země si už připomněli na Novém Zélandu a také v Austrálii, která je kolébkou celého projektu Hodiny Země. V Sydney radnice nechala vypnout veřejné osvětlení a budova tamní opery zezelenala na podporu energie z obnovitelných zdrojů.

K akci se připojil i Hongkong, město s nejvyšší úrovní takzvaného „světelného smogu“. Lidé mohli z nejvyšší budovy ve městě - ICC - sledovat symbolické zhasínání světel. Součástí akce je zde i kampaň, která má zvýšit informovanost o úspoře energií. Týká se hlavně domácích spotřebičů.

Helena Berková, Silvie Třeslínová, Marína Dvořáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme