Nepál přeměří Mount Everest. Čína tvrdí, že je o 4 metry nižší

Nepál chce ukončit spory s Čínou a hodlá proto přeměřit nejvyšší horu světa Mount Everest. Podle Nepálu je vysoká 8848 metrů. Číňané se naopak nedávno nechali slyšet, že je o 4 metry nižší. Za vrchol totiž považují místo, kde končí skála. Nepál naopak započítává i výšku sněhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mount Everest | Foto: licence Public Domain (eng)

Aby toho nebylo dost, Američané pomocí přístrojů GPS určili před dvanácti lety výšku 8850 metrů. Všechny strany sporu má rozsoudit přístroj napojený na družici, který je umístěný na vrcholku Mount Everestu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Horolezec Radek Jaroš v odpoledních Ozvěnách dne.

„Vrchol pořád bičuje vichřice. Pokud jde o sněhovou vrstvu, ta se podle mě může měnit,“ podotkl horolezec Radek Jaroš, který jako druhý Čech dosáhnul vrcholu bez kyslíkového přístroje. Konkrétně před třinácti lety.

Chápe nicméně postoj Nepálců, že o snížení výšky nechtějí ani slyšet. „Já jsem také konzervativní, také bych to ponechal,“ řekl Jaroš. Z lezeckého hlediska to ale podle něj nemá žádný význam. Navíc, i kdyby se výška hory změnila, bude pořád nejvyšší na světě.

Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme