Po silném zemětřesení následují ,dotřesy', upozorňuje seismolog

Otřesy o síle zhruba šest stupňů Richterovy škály, tři minuty po šesté ráno tamního času, tedy kolem našeho poledne, znovu vyděsily Haiti. Jedná se o zatím nejsilnější z následných záchvěvů, které následovaly po ničivém zemětřesení z minulého týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haiti. Ostrov po zemětřesení. | Foto: Pavel Polák

Epicentrum se nachází hluboko ve vnitrozemí, zhruba 56 kilometrů od hlavního města Port-au-Prince, takže riziko tsunami nehrozí. Nyní se zjišťuje, jestli a jaké škody otřesy způsobily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Seismolog Aleš Špičák v pořadu Stalo se dnes.

Po každém silném zemětřesení následují podle seismologa z Geofyzikálního ústavu Akademie Věd Aleše Špičáka takzvané dotřesy po dobu několika týdnů. "Ale nejsou zpravidla tak silné, jako ten první otřes. Dnešní zemětřesení bylo asi třicetkrát slabší, než to z 12. ledna," řekl Špičák.

Dotřesová sekvence se uklidňuje a v průměru síla otřesů slábne. "Při každém silném zemětřesení dojde k rozrušení hornin v zemské kůře a k posunu jednotlivých horninových bloků až o několik metrů. Prostředí se pak dostane do nestabilního stavu a trvá několik týdnů, než se všechny horninové bloky usadí," vysvětlil seismolog.

Velmi nebezpečná zóna, co se týče zemětřesení, je ale i mnohem blíže Česku, například v Turecku. A to přímo pod mnohamilionovou metropolí Istanbul. "Zemětřesení se zde v historii posouvají od východu k západu. Je tady tedy rozhodně nezanedbatelná pravděpodobnost, že zemětřesní by mohlo nastat v blízkosti Istanbulu," podotkl Špičák.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme