Rekordní hladina oxidu uhličitého. Příští generaci čeká boj se znečištěným ovzduším, tvrdí meteorologové

Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře přesáhla rekordní hranici a dál roste. Podle Světové meteorologické organizace čeká příští generace rozsáhlý boj proti znečištěnému ovzduší. Oxid uhličitý totiž zůstává v atmosféře tisíce let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znečištěné ovzduší v Pekingu

Znečištěné ovzduší v Pekingu | Zdroj: Reuters

Rekordní hladinu oxidu uhličitého naměřili meteorologové v atmosféře už v loňském roce. Od té doby už ale byla několikrát překročena.

Za silnou koncentraci může také jev zvaný El Niňo. Ten otepluje Tichý oceán podél Jižní Ameriky, což ovlivňuje počasí hlavně v některých oblastech Afriky, Asie a právě Jižní Ameriky.

Často je spojován s vysokými srážkami v některých oblastech a vytrvalým suchem v jiných regionech. Způsobuje tak problémy především zemím, které jsou výrazně závislé na zemědělství.

Klimatická dohoda z Paříže

Oxidu uhličitého je více i přesto, že se mezinárodní společenství snaží globální oteplování omezit. Loni se světové státy v Paříži dohodly na novém společném klimatickém plánu.

Pařížská dohoda zatím ještě nevstoupila v platnost. Dohoda o boji proti klimatickým změnám začne platit, až ji ratifikuje nejméně 55 zemí, na které připadá nejméně 55 procent globálních emisí skleníkových plynů.

Přijetí dohody oznámily na začátku září Čína a USA. Obě země patří mezi největší znečišťovatele ovzduší, mají až 40procentní podíl na světových emisích. Ratifikaci dokumentu pak na začátku října potvrdil Evropský parlament.

Prezidenti Číny a USA oznámili přijetí mezinárodní dohody o klimatických změnách | Foto: Reuters

Jejím základním cílem je udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně. Text rovněž vyzývá státy, aby usilovaly o co nejrychlejší globální snížení emisí skleníkových plynů.

Zatímco většina státníků považuje dokument za silný, kritici mu vyčítají třeba to, že nestanoví pevné a závazné termíny pro omezování emisí. Někteří vědci tvrdí, že slíbené závazky jednotlivých zemí ke zmíněnému teplotnímu cíli nepostačí.

Nejteplejší rok 2016

Letošní rok by měl být také podle předběžných údajů amerického úřadu NASA nejteplejší za dobu, kdy se vedou záznamy.

Letošní rok bude nejteplejší v historii měření, říká odborník na klimatické změny

Číst článek

„Poslední tři roky každý představoval nový rekord a měsíční průměry v letošním roce jsou skutečně bezprecedentní. Dá se čekat, že i další měsíce budou nad normálem výrazně, takže letošní rok nepochybně bude nejteplejší za celou historii měření,“ upozornil před časem Jan Hollan z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Pavlína Nečásková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme