Skleníkových plynů v atmosféře přibývá, loňské koncentrace byly rekordní

Koncentrace takzvaných skleníkových plynů v atmosféře dosáhly v loňském roce rekordní úrovně. Uvádí to dnes zveřejněná zpráva Světové meteorologické organizace, podle níž vzrostla koncentrace oxidu uhličitého za posledních 360 let o 40 procent. Zvýšil se také oteplující efekt skleníkových plynů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atmosféra planety Země, fotografie ve vysokém rozlišení

Atmosféra planety Země, fotografie ve vysokém rozlišení | Foto: NASA

Zpráva pracuje s měřeními od roku 1750, z doby ještě před průmyslovou revolucí. Neznamená tedy, že by ke zvýšení koncentrací skleníkových plynů docházelo nutně v posledních letech.

Klimatolog Jan Pretel podotýká, že zprávy o koncentracích skleníkových plynů se vydávají posledních sedm let každý rok a pokud jde o skleníkové plyny, koncetrace přibývají přibližně o jedno procento ročně. Klimatolog také připomíná, že je třeba při hodnocení zpráv odlišovat emise od koncentrací.

„Protože emise, to je ta část, která jde ze zdrojů, většinou na zemském povrchu, zatímco koncentrace je to, co skutečně v atmosféře nakonec zůstává. Ten trend je tady narůstající, to je zcela evidentní, ale nedomnívám se, že v porovnání s těmi předchozími zprávami dochází k nějakému dramatickému nárůstu,“ říká Pretel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zprávu o koncentraci skleníkových plynů v atmosféře okomentoval klimatolog Jan Pretel.

Skleníkové plyny přispívají k ohřevu atmosféry, Pretel však upozorňuje, že to nemusí znamenat, že by s jejich koncentrací muselo stejně rychle narůstat i oteplování atmosféry. Jsou jen jedním z asi patnácti faktorů.

I proto nechce klimatolog přeceňovat ani další údaj ze zprávy, a sice že se od roku 1990 zhruba o 30 procent zvýšil oteplující efekt skleníkových plynů.

„Ano, ten se zvýšil o 30 procent, ale nedá se říct, že by se planeta celkově oteplila o 30 procent, protože existuje ještě celá řada dalších atributů, které přispívají k oteplování a řada z nich není zatím důkladně poznána – zmíním jenom stratosférický ozón, troposférický ozón, stratosférická vodní pára, která vzniká po oxidaci metanu v těch nejvyšších výškách, a tak dál včetně slunečního záření,“ podotýká Pretel.

Jan Richter, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme